Робоча конструкторська документація
Робоча конструкторська документація або Робочий проект — це:
- завершальна стадія проектно-конструкторських робіт і займає найбільшу частину часу у загальному їх обсязі. Робоча конструкторська документація на вироби розробляється у відповідності із затвердженим технічним проектом і вміщує в себе дані, які необхідні для виготовлення промислового зразка нового виробу в умовах конкретного виробництва.
- частина конструкторської документації, розроблена на основі технічного проекту зразка після його затвердження, що включає робочі креслення деталей зразка із зазначенням параметрів, згідно з якими здійснюється виготовлення, проводяться випробування, експлуатація та ремонт зразка.
- сукупність конструкторських документів, що містять дані про розробки, виготовлення, контролю, приймання, експлуатації та ремонту виробу. Порядок розробки, оформлення та обіг конструкторської документації встановлений комплексом державних стандартів (ЄСКД), яка застосовується з 1971 р. для зниження вартості та скорочення строків конструкторської підготовки. ЄСКД (єдина система конструкторської документації).
Розробкою робочої конструкторської документації зображується продукт розумової діяльності конструктора, який предметно ще не існує і є необхідний для матеріального втілення машини, яка проектується.
Зміст
Розроблення робочої конструкторської документації для виготовлення дослідного зразка
У загальному випадку етап передбачає виконання таких робіт:
- розроблення конструкторської документації (КД) для виготовлення і випробувань дослідного зразка, засобів технологічного оснащення і контрольно-вимірювальної апаратури; ДСТУ 3974-2000
- повне комплектування розробленої документації;
- необхідні електричні розрахунки і розрахунки міцності;
- складання комплекту карт оцінки правильності застосування виробів;
- розроблення переліку продукції, що підлягає вхідному контролю і методики перевірки;
- забезпечення технологічності конструкції, точності виготовлення продукції та її складових частин;
- розроблення проектів технічних умов (ТУ) на продукцію та її складові частини;
- розроблення маршрутно-поопераційних карт, технологічних процесів на складні деталі,складальні одиниці для забезпечення заданої у технічному завданні (ТЗ) трудомісткості та передачу їх виробнику для організації серійного виробництва;
- розроблення програм, алгоритмів і тестів, що необхідні для випробування і опрацюваннявиробу, який входить до автоматизованих систем;
- уточнення норм витрат комплектувальних виробів і матеріалів.
Cклад робочої конструкторської документації
До складу робочої конструкторської документації можуть входити:
- складальний кресленик (СБ);
- специфікація (без коду);
- кресленики деталей (без коду);
- габаритний кресленик (код документу ГЧ);
- електромонтажний кресленик (М^);
- монтажний кресленик (МЧ);
- пояснювальна записка (П3);
- технічні умови (ТУ);
- розрахунок (РР);
- інструкція (И1, И2,..);
- схеми по ГОСТ 2.701-84:
- схема електрична принципова (Е3);
- схема гідравлічна принципова (Г3);
- схема пневматична принципова (П3).
Етапи розробки робочої конструкторської документації
Робоча конструкторська документація розробляється протягом декількох послідовних трьх етапів, а саме:
- розробка конструкторської документації на дослідний зразок (або дослідну партію виробів);
- розробка конструкторської документації на установчу серію виробів;
- розробка конструкторської документації для серійного або масового виробництва виробів.
- Перший рівень робочого проектування виконується у три, а іноді й у п'ять етапів.
- На першому етані розробляють конструкторську документацію для виготовлення дослідної партії. Одночасно визначають можливість одержання від постачальників деяких деталей і вузлів, блоків (комплектуючих). Всю документацію передають в експериментальний цех для виготовлення нею дослідної партії (дослідного зразка).
- На другому етапі здійснюють виготовлення і заводські випробування дослідної партії. Як правило, проводить заводські, механічні, електричні, кліматичні й інші випробування.
- Третій етап полягає у коригуванні технічної документації за результатами заводських випробувань дослідних зразків.
- Якщо виріб проходить державні випробування (четвертий етап), то в процесі цих випробувань уточнюються параметри і показники виробу в реальних умовах експлуатації, виявляються всі недоліки, що згодом усуваються.
- П'ятий етап складається в коригуванні документації за результатами державних випробувань і узгодженні з технологами питань, що стосуються класів жорсткості, точності, допусків і посадок.
- Другий рівень робочого проектування виконується у два стани.
- На першому стані в основних цехах заводу виготовляють дослідну серію виробів, що потім проходить тривалі випробування в реальних умовах експлуатації, де уточнюють стійкість, довговічність окремих деталей і вузлів виробу, намічають шляхи їх підвищення. Запускові дослідних серій передує, як правило, технологічна підготовка виробництва.
- На другому етапі роблять коригування конструкторської документації за результатами виготовлення, випробування й оснащення технологічних процесів виготовлення виробів спеціальним оснащенням. Одночасно з цим коригують технологічну документацію.
- Третій рівень робочого проектування виконується в два етапи.
- На першому стані здійснюють виготовлення й випробування головної або контрольної серії виробів, на основі якої роблять остаточне відпрацьовування і вивірення технологічних процесів і технологічного оснащення, коригування технологічної документації, креслень, а також нормативів витрат матеріалів і робочого часу.
- На другому етапі остаточно коригують конструкторську документацію.
Такий, на перший погляд, громіздкий порядок здійснення конструкторської підготовки виробництва в масовому або крупносерійному виробництві дає великий економічний ефект. За рахунок ретельного відпрацьовування конструкції виробу і його окремих частин забезпечуються максимальна технологічність у виробництві, надійність і ремонтопридатність в експлуатації. Коло робіт, виконуваних на стадіях, може відрізнятися від розглянутого вище залежно від типу виробництва, складності виробу, ступеня уніфікації* рівня кооперування та інших факторів.
Посилання
- "Система розроблення та постачання продукції на виробництво" Київ-2001,ст.21.