Бойовий робот
Бойовий робот (або Військовий робот) — автоматичний пристрій, що може замінити людину в бойових ситуаціях для збереження життя або для роботи в умовах підвищеної складності для людей в військових цілях: розвідка, бойові дії, розмінування і т. д.
Бойовими роботами є не тільки автомати, які частково або повністю замінюють людину і здатні виконувати антропоморфні дії, але й такі, що діють у повітряному та водному середовищах (авіаційні безпілотні з дистанційним керуванням апарати, підводні апарати і надводні кораблі). Пристрій може бути електромеханічним, пневматичним, гідравлічним або комбінованим.
Зміст
Історія
Перше креслення людиноподібного робота зробив Леонардо да Вінчі, а в 1495 році він представив детальний макет механічного лицаря, здатного сидіти, рухати руками і головою. Проект був розроблений на основі досліджень пропорцій людського тіла.З початку XVIII століття в пресі почали з'являтися повідомлення про машини з «ознаками розуму», але в більшості випадків виявлялось, що це шахрайство. Всередині механізмів ховались живі люди або дресировані тварини.
У 1898 р. Нікола Тесла розробив і продемонстрував мініатюрне радіокероване судно.
У кінці XIX ст. російський інженер Чебишов придумав механізм — ступохід, що володів більш високою прохідністю і який в майбутньому вніс свою частку в робототехніку.
У 1910 році, натхнений успіхами братів Райт, молодий американський воєнний інженер з Огайо Чарльз Кеттерінг запропонував використовувати літальні апарати без людей. Згідно з його задумом, пристрій, що керувався годинниковим механізмом, в заданому місці повинен був відкидати крила і падати, як бомба, на ворога. Отримавши фінансування армії США, він сконструював і з перемінним успіхом випробував кілька пристроїв, що отримали назву The Kattering Aerial Torpedo, Kettering Bug (або просто Bug), але в бойових діях вони не використовувались.
У 1933 в Англії був розроблений перший безпілотний літальний апарат багаторазового використання Queen Bee.
У 1931 Сталіним був затверджений план реорганізації військ в якому ставка була зроблена на танки. У зв'язку з цим були побудовані телетанки — керовані на відстані танки без екіпажу. Слабким місцем цих танків була нестійкість сигналу. Він губився на пересіченій місцевості або поблизу високовольтних ліній.Протягом Другої світової війни були застосовані самохідні міни «Голіаф». Ця зброя була дуже коштовною, з низькою швидкістю (9.5 км/г), низькою прохідністю, вразливістю провода і тонкою бронею (10 мм).
Холодна війна дала свій внесок в розвиток бойових машин. З'явились високоточні інтелектуальні роботи, здатні аналізувати, бачити, чути, відчувати, розрізняти хімічні речовини і провадити аналізи води та ґрунту.
У 1948 році в США був створений безпілотний літальний апарат для розвідки - AQM-34. Його перший політ був в 1951 році, в тому ж році "безпілотник" був запущений в масове виробництво.
У 1959 році в конструкторському бюро С.Лавочкіна був розроблений безпілотний літак-розвідувач Ла-17Р.
У ході В'єтнамської війни ВВС США активно використовували безпілотні літальні апарати «Файрбі» і «Лайтнінг Баг»
У березні 1971 року комісія президії Ради Міністрів СРСР прийняла рішення про розвиток безпілотного літакобудування.
У 1979 році, в технічному університеті імені Н. Е. Баумана, на замовлення КДБ був зроблений апарат для знешкодження вибухонебезпечних предметів - надлегкий мобільний робот МРК-01.
У 1996 році пройшли випробування принципово нового танка, здатного повністю працювати в автономному режимі
Роботи XXI століті
З початку XXI століття багато країн збільшили інвестиції в розробки нових технологій у робототехніці. За даними Пентагону на 2007-2013 роки, США виділив на розробку подібних пристроїв до 2010 року близько 4 млрд доларів.
У 2000 році в Чечні був успішно застосований робот- розвідник «Вася», для виявлення і знешкодження радіоактивних речовин.
У 2005 році ВМС Росії випробували в Балтійському морі підводний робот-розвідник «Гном». Він володіє локатором кругового огляду, що дозволяє йому бачити на відстані більше 100 метрів і самостійно знешкоджувати міни.
У 2006 році в Південній Кореї створений «робот-часовий», призначений для охорони кордонів з Північною Кореєю.
Американська компанія Foster-Mille розробила бойового робота, який був забезпечений великокаліберним кулеметом. Влітку 2007 року три робота цієї фірми були успішно випробувані в Іраку, після чого фірма отримала замовлення на 80 машин.
У червні 2007 року ряд американських компаній зробили заяву, що найближчим часом вони створять бойовий підрозділ багатофункціональних бойових роботів. Їх колективний розум буде діяти за тим же законам, що і в громадах комах (наприклад, мурашки). Головне завдання таких бойових машин - забезпечення адекватних дій у разі втрати її контакту з бойовою групою.
З серійно виготовляється озброєння відомий також російський самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс Панцир-С1, який може працювати в автоматичному режимі як в окремій бойовій одиниці, так і в складі підрозділу з декількох бойових машин.
На початку 2012 року відповідає за високотехнологічні розробки агентство Міністерства оборони США DARPA оголосило про запуск нового проекту створення антропоморфних бойових роботів під назвою «Avatar».
Правозахисники виступають проти бойових роботів у зв'язку з їх можливою безконтрольністю (наприклад, вони можуть вбивати поранених і здаються в полон супротивників , їм важко відрізнити бійців противника від мирних жителів).
Види
Розвиток військової робототехніки істотно прискорилося з початком холодної війни. Тоді-то і з'явилися перші інтелектуальні роботи: з «очима», «вухами» і іншими сенсорами. І навіть після розпаду СРСР і закінчення холодної війни військова робототехніка залишається однією з пріоритетних галузей науки і техніки. Аналогічно родам військ сучасні бойові роботи діляться на три групи: наземні, літаючі і плаваючі.
Повітряні бойові роботи
Безпілотний літальний апарат (БПЛА, також іноді скорочується як БЛА; в просторіччі іноді використовується назва "безпілотник" або "дрон» (від англ. Drone - трутень)) - літальний апарат без екіпажу на борту.
Існує багато різновидів БПЛА: планери, многопропеллерние і навіть на турбореактивних тязі.
Сухопутні бойові машини
Пересуватися по землі бойові роботи можуть різними способами: на колесах, на гусеницях і навіть на «ногах». Прикладом колісного робота є ізраїльський безпілотний автомобіль Guardium, створений компанією G-NIUS. Машина побудована на базі чотириколісного баггі, а тому може застосовуватися не тільки для охорони автоколон, а й для розвідки на пересіченій місцевості.
Плаваючі бойові роботи
На даний момент існує ряд розробок в області створення водних бойових роботів. Основними завданнями роботів подібного типу є автоматичне патрулювання, розвідка, охорона берегової лінії і портів, пошук мін. Найбільш відомі водні роботи, розроблені для військових цілей:
Гном - телекерований підводний апарат класу micro для проведення пошуково- рятувальних роботи та огляду потенційно небезпечних об'єктів без ризику для життя людини. REMUS (скорочення від Remote Environmental Monitoring Unit System) - робот-підводний човен, працює на глибині 100 м, близько 20-ти годин і управляється за допомогою двох операторів.
Саме плаваючих бойових роботів можна назвати зброєю завтрашнього дня, адже за деякими прогнозами за володіння ресурсами світового океану у віддаленому майбутньому можуть розгорнутися масштабні війни.
Критика бойових роботів
У той час як приватні компанії за замовленням оборонних відомств різних країн світу готують нові, ще більш досконалі види «розумного» озброєння, концепція «робо-воєн» уже починається піддаватися критиці. Так, міжнародна неурядова організація «Хьюман Райтс Вотч» висловила своє занепокоєння щодо перспектив ведення воєн «розумними машинами», здатними приймати рішення хоча б частково самостійно. Щоб вирішити цю проблему, «Хьюман Райтс Вотч» пропонує створити міжнародний договір, що обмежує будівництво та використання роботів і дронів у бойових діях.