Бойовий робот

Роботизований лицар Леонардо да Вінчі (XV століття)
Радянські радіокеровані танки Т-26 (Радянсько-фінська війна)
Німецькі самохідні міни «Голіаф» (Друга світова війна)

Бойовий робот (або Військовий робот) — автоматичний пристрій, що може замінити людину в бойових ситуаціях для збереження життя або для роботи в умовах підвищеної складності для людей в військових цілях: розвідка, бойові дії, розмінування і т. д.

Бойовими роботами є не тільки автомати, які частково або повністю замінюють людину і здатні виконувати антропоморфні дії, але й такі, що діють у повітряному та водному середовищах (авіаційні безпілотні з дистанційним керуванням апарати, підводні апарати і надводні кораблі). Пристрій може бути електромеханічним, пневматичним, гідравлічним або комбінованим.


Історія

Перше креслення людиноподібного робота зробив Леонардо да Вінчі, а в 1495 році він представив детальний макет механічного лицаря, здатного сидіти, рухати руками і головою. Проект був розроблений на основі досліджень пропорцій людського тіла.

З початку XVIII століття в пресі почали з'являтися повідомлення про машини з «ознаками розуму», але в більшості випадків виявлялось, що це шахрайство. Всередині механізмів ховались живі люди або дресировані тварини.

У 1898 р. Нікола Тесла розробив і продемонстрував мініатюрне радіокероване судно.

У кінці XIX ст. російський інженер Чебишов придумав механізм — ступохід, що володів більш високою прохідністю і який в майбутньому вніс свою частку в робототехніку.

У 1910 році, натхнений успіхами братів Райт, молодий американський воєнний інженер з Огайо Чарльз Кеттерінг запропонував використовувати літальні апарати без людей. Згідно з його задумом, пристрій, що керувався годинниковим механізмом, в заданому місці повинен був відкидати крила і падати, як бомба, на ворога. Отримавши фінансування армії США, він сконструював і з перемінним успіхом випробував кілька пристроїв, що отримали назву The Kattering Aerial Torpedo, Kettering Bug (або просто Bug), але в бойових діях вони не використовувались.

У 1933 в Англії був розроблений перший безпілотний літальний апарат багаторазового використання Queen Bee. У 1931 Сталіним був затверджений план реорганізації військ в якому ставка була зроблена на танки. У зв'язку з цим були побудовані телетанки — керовані на відстані танки без екіпажу. Слабким місцем цих танків була нестійкість сигналу. Він губився на пересіченій місцевості або поблизу високовольтних ліній.

Протягом Другої світової війни були застосовані самохідні міни «Голіаф». Ця зброя була дуже коштовною, з низькою швидкістю (9.5 км/г), низькою прохідністю, вразливістю провода і тонкою бронею (10 мм).

Холодна війна дала свій внесок в розвиток бойових машин. З'явились високоточні інтелектуальні роботи, здатні аналізувати, бачити, чути, відчувати, розрізняти хімічні речовини і провадити аналізи води та ґрунту.

У 1948 році в США був створений безпілотний літальний апарат для розвідки - AQM-34. Його перший політ був в 1951 році, в тому ж році "безпілотник" був запущений в масове виробництво.

У 1959 році в конструкторському бюро С.Лавочкіна був розроблений безпілотний літак-розвідувач Ла-17Р.

У ході В'єтнамської війни ВВС США активно використовували безпілотні літальні апарати «Файрбі» і «Лайтнінг Баг»

У березні 1971 року комісія президії Ради Міністрів СРСР прийняла рішення про розвиток безпілотного літакобудування.

У 1979 році, в технічному університеті імені Н. Е. Баумана, на замовлення КДБ був зроблений апарат для знешкодження вибухонебезпечних предметів - надлегкий мобільний робот МРК-01.

У 1996 році пройшли випробування принципово нового танка, здатного повністю працювати в автономному режимі

Роботи в XXI столітті

З початку XXI століття багато країн збільшили інвестиції в розробки нових технологій у робототехніці. За даними Пентагону на 2007-2013 роки, США виділив на розробку подібних пристроїв до 2010 року близько 4 млрд доларів.

У 2000 році в Чечні був успішно застосований робот- розвідник «Вася», для виявлення і знешкодження радіоактивних речовин.

У 2005 році ВМС Росії випробували в Балтійському морі підводний робот-розвідник «Гном». Він володіє локатором кругового огляду, що дозволяє йому бачити на відстані більше 100 метрів і самостійно знешкоджувати міни.

У 2006 році в Південній Кореї створений «робот-часовий», призначений для охорони кордонів з Північною Кореєю.

Американська компанія Foster-Mille розробила бойового робота, який був забезпечений великокаліберним кулеметом. Влітку 2007 року три робота цієї фірми були успішно випробувані в Іраку, після чого фірма отримала замовлення на 80 машин.

У червні 2007 року ряд американських компаній зробили заяву, що найближчим часом вони створять бойовий підрозділ багатофункціональних бойових роботів. Їх колективний розум буде діяти за тим же законам, що і в громадах комах (наприклад, мурашки). Головне завдання таких бойових машин - забезпечення адекватних дій у разі втрати її контакту з бойовою групою.

З серійно виготовляється озброєння відомий також російський самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс Панцир-С1, який може працювати в автоматичному режимі як в окремій бойовій одиниці, так і в складі підрозділу з декількох бойових машин.

На початку 2012 року відповідає за високотехнологічні розробки агентство Міністерства оборони США DARPA оголосило про запуск нового проекту створення антропоморфних бойових роботів під назвою «Avatar».

Правозахисники виступають проти бойових роботів у зв'язку з їх можливою безконтрольністю (наприклад, вони можуть вбивати поранених і здаються в полон супротивників , їм важко відрізнити бійців противника від мирних жителів).

Види

Розвиток військової робототехніки істотно прискорилося з початком холодної війни. Тоді-то і з'явилися перші інтелектуальні роботи: з «очима», «вухами» і іншими сенсорами. І навіть після розпаду СРСР і закінчення холодної війни військова робототехніка залишається однією з пріоритетних галузей науки і техніки. Аналогічно родам військ сучасні бойові роботи діляться на три групи: наземні, літаючі і плаваючі.

Повітряні бойові роботи

Розвідувальний планер RQ-11 Raven
Ударний дрон MQ-1 Predator
Ту-143 «Рейс»

Безпілотний літальний апарат (БПЛА, також іноді скорочується як БЛА; в просторіччі іноді використовується назва "безпілотник" або "дрон" (від англ. Drone - трутень)) - літальний апарат без екіпажу на борту. Існує багато різновидів БПЛА: планери, багатопропелерні і навіть на турбореактивних тязі.

Розрізняють безпілотні літальні апарати:

 • безпілотні некеровані;
 • безпілотні автоматичні;
 • безпілотні дистанційно- пілотовані літальні апарати (ДПЛА).

Безпілотні літальні апарати прийнято ділити за такими взаємопов'язаним параметрами, як маса, час, дальність і висота польоту. Виділяють наступні класи апаратів:

 • «Мікро» (умовна назва) - масою до 10 кілограмів, часом польоту близько 1 години і висотою до 1 кілометра;
 • «Міні» - масою до 50 кілограмів, часом польоту кілька годин і висотою до 3-5 кілометрів;
 • середні («міді») - до 1 000 кілограмів, часом 10-12 годин і висотою до 9-10 кілометрів;
 • важкі - з висотами польоту до 20 кілометрів і часом польоту 24 години і більше.

Наймасовішим БПЛА в армії США є модель RQ-11 Raven виробництва компанії AeroVironment. Головна її перевага - запуск з руки за аналогією з авіамоделями, тоді як більші планери потребують злітної смуги. При необхідності RQ-11 Raven можна перевести в повністю автономний режим стеження, при якому він буде збирати дані за допомогою бортових відеокамер без участі оператора.

Нарівні з розвідувальними БПЛА в армії США застосовуються ударні дрони, наприклад, MQ-1A Predator. Апарат був створений компанією General Atomics в 1994 році і за минулі два десятиліття неодноразово модернізувався. Новітня модифікація MQ-1A Predator оснащується ракетами класу «повітря-земля» AGM-114C Hellfire.

Активно ведуться роботи над будівництвом безпілотних літальних апаратів в Росії. У недавніх військових навчаннях взяв участь російський розвідувальний дрон ZALA 421-08 під кодовим ім'ям «Стрекоза». Крім того, відновлено раніше заморожений, ще радянський проект зі створення ударного БПЛА під назвою Ту-300 «Коршун-У».

Поширеними повітряними бойовими роботами є:

 • Ка-37
 • Ка-137
 • ПС-01 «Комар»
 • Джміль-1 - прототип безпілотного літального апарату Бджола-1Т
 • Бджола-1Т - 1997
 • ВР-2
 • ВР-3
 • Ту-123 «Яструб» (ДБР-1) - надзвуковий дальній безпілотний розвідник, 1964
 • Ту-130
 • Ту-141 «Стриж»
 • Ту-143 «Рейс»
 • Ту-243 «Рейс-Д» - дозвуковой розвідник, 1987
 • Ту-300 «Коршун»
 • «Скат» - дозвуковой ударний, в 2007 - повнорозмірний макет.
 • ZALA 421-08
 • Ельф-Д

Сухопутні бойові роботи

Безпілотний автомобіль Guardium

Екзоскелет - не є роботом, так як не замінює людини, а посилює м'язові зусилля людини.

Мобільні робототехнічні комплекси:

 • Guardium - безпілотний військовий автомобіль .
 • Swords - спеціальна бойова система спостереження і розвідки (скорочення від Special Weapons Observation Reconnaissance Detection Systems)
 • Мобільний робот Wheelbarrow Mk7 (фірма Alvis Logistics, Великобританія)
 • Crusher (нищитель, руйнівник) - американська тактична машина-робот .
 • Gladiator TUGV - американський телекерований тактичний робот .
 • MULE - багатоцільова машина для логістики фірми Lockheed Martin (скорочення від Multifunction Utility Logistics Equipment ) .
 • Telemax - автоматичний робот фірми Rheinmetall, Німеччина .
 • MarkV-A1 - робот для знешкодження мін фірми Northrop Grumman Corporation, (США).
 • MAARS (скорочення від Modular Advanced Armed Robotic System - модульна поліпшена озброєна роботизована система)
 • Робот-санітар або робот евакуатор.
 • Багатофункціональні бойові роботи фірми «iRobot Corporation» - PackBot, SUGV, Warrior.
 • Мобільні робототехнічні комплекси МРК-27ВУ, МРК-27х, МРК-25 "Коник", МРК-25УТ, МРК-25М, МРК-46, МКР «ЧХВ-2», «Мобот-Ч-ХВ» (останній працює в умовах підвищеної радіації) ( Спеціальне *конструкторсько-технологічне бюро Прикладної Робототехніки МГТУ ім. Баумана)
 • Мобільні робототехнічні комплекси «Варан», « Всюдихід ТМ-3 », « Кобра-1600» і «Мангуст» (НДІ Спеціального машинобудування МГТУ ім. Н. Е. Баумана)
 • Робот - сапер « Богомол »
 • Мобільний робототехнічний комплекс легкого класу для знешкодження вибухонебезпечних предметів ( РНЦ «Курчатовський інститут» )
 • Мобільний робототехнічний Комплекс (МРК) (назва в розробці "Вовк-2"). Розроблено ВАТ «Іжевський радіозавод».

Пересуватися по землі бойові роботи можуть різними способами: на колесах, на гусеницях і навіть на «ногах». Прикладом колісного робота є ізраїльський безпілотний автомобіль Guardium, створений компанією G-NIUS. Машина побудована на базі чотириколісного баггі, а тому може застосовуватися не тільки для охорони автоколон, а й для розвідки на пересіченій місцевості.

Куди більш універсальним є військовий робот Swords (Special Weapons Observation Reconnaissance Detection Systems) виробництва американської компанії Foster-Miller TALON. Крім відеокамери з функцією нічної зйомки, встановити на нього можна різні види стрілецької зброї: штурмову гвинтівку M16, кулемет M240 і навіть гранатомет M202A1 FLASH. Пересувається робот по землі, снігу і калюжах (глибиною до 30 см), при цьому людина-оператор може знаходитися на відстані до кілометра. Бойове хрещення роботи Swords пройшли в Іраку і Афганістані.

Найбільшим фахівцем з питань розвідки і спостереження вважається робот SUGV (XM1216 Small Unmanned Ground Vehicle), також побудований на гусеничному ходу. Він значно легше і компактніше вищезгаданого Swords, а в складеному стані легко поміщається в солдатський рюкзак. Цікаво, що творцем SUGV є американська компанія iRobot, добре знайома своїми «цивільними» роботами-пилососами для спрощення прибирання в будинку.

Говорячи про сухопутних військових роботах, не можна пройти повз сапера MarkV-A1, розробленого американською компанією Northrop Grumman в рамках проекту Remotec ANDROS (включає ще три моделі роботів). «Рукасті» робот MarkV-A1 вже надійшов на озброєння не тільки армії США, але і сил швидкого реагування Канади та Ізраїлю.

SWORDS1.jpg
SUVG.jpg
MarkV-A1.jpg
Гусеничний військовий робот Swords багатоцільового призначення Під час випробувань робота-розвідника SUGV солдати використовували, як це не дивно, геймпади Xbox 360 Саперный робот MarkV-A1

Плаваючі бойові роботи

Радіокерований підводний човен REMUS (Remote Environmental Measuring UnitS)

На даний момент існує ряд розробок в області створення водних бойових роботів. Основними завданнями роботів подібного типу є автоматичне патрулювання, розвідка, охорона берегової лінії і портів, пошук мін. Найбільш відомі водні роботи, розроблені для військових цілей:

Transphibian - автономний безлюдний підводний апарат призначений для здійснення операцій на мілководді, прибережній зоні, а також на глибині. Основні завдання робота - пошук мін, охорона портів і здійснення автоматизованого нагляду.

Гном - телекерований підводний апарат класу micro для проведення пошуково- рятувальних роботи та огляду потенційно небезпечних об'єктів без ризику для життя людини.

REMUS (скорочення від Remote Environmental Monitoring Unit System) - робот-підводний човен, працює на глибині 100 м, близько 20-ти годин і управляється за допомогою двох операторів.

Саме плаваючих бойових роботів можна назвати зброєю завтрашнього дня, адже за деякими прогнозами за володіння ресурсами світового океану у віддаленому майбутньому можуть розгорнутися масштабні війни.

Критика бойових роботів

У той час як приватні компанії за замовленням оборонних відомств різних країн світу готують нові, ще більш досконалі види «розумного» озброєння, концепція «робо-воєн» уже починається піддаватися критиці. Так, міжнародна неурядова організація «Хьюман Райтс Вотч» висловила своє занепокоєння щодо перспектив ведення воєн «розумними машинами», здатними приймати рішення хоча б частково самостійно. Щоб вирішити цю проблему, «Хьюман Райтс Вотч» пропонує створити міжнародний договір, що обмежує будівництво та використання роботів і дронів у бойових діях.

Посилання

 1. http://uk.wikipedia.org/Бойовий_робот
 2. http://ru.wikipedia.org/Боевой_робот
 3. http://itc.ua
 4. http://topwar.ru
 5. http://uk.wikipedia.org/wiki/Робот_Леонардо
 6. http://ru.wikipedia.org/wiki/RQ-11_Raven
 7. http://ru.wikipedia.org/wiki/MQ-1_Predator
 8. Технологии: Бесчеловечные солдаты. Семейство «ТЭЛОН», «SWORDS» и «MAARS»
 9. http://www.robo-homo.ru/robo-lenta/homo-and-robo
 10. http://cyclowiki.org/wiki/Боевые_роботы_Израиля