Термінальний сервер

Термінальний сервер, сервер терміналів (англ. terminal server) - сервер, що надає клієнтам обчислювальні ресурси (процесорний час, пам'ять, дисковий простір) для вирішення завдань. Технічно, термінальний сервер являє собою дуже потужний комп'ютер (або кластер), з'єднаний по мережі з термінальними клієнтами - які, як правило, являють собою малопотужні або застарілі робочі станції або спеціалізовані рішення для доступу до термінального сервера. Термінальний сервер служить для віддаленого обслуговування користувача з наданням робочого столу.

Процес роботи

Термінальний клієнт після встановлення зв'язку з термінальним сервером пересилає на останній дані, що вводяться (натискання клавіш, переміщення миші) і, можливо, надає доступ до локальних ресурсів (наприклад, принтер, дискові ресурси, пристрій читання смарт-карт, локальні порти (COM / LPT) ). Термінальний сервер надає середовище для роботи (термінальна сесія), в якій виконуються програми користувача. Результат роботи сервера передається на клієнта, як правило, це зображення монітора і звук (при його наявності). Переваги термінального сервера

  • Зниження тимчасових витрат на адміністрування
  • Підвищення безпеки - зниження ризику інсайдерських зломів
  • Зниження витрат на програмне й апаратне забезпечення
  • Зниження витрати електроенергії

Недоліки

  • Концентрація всієї функціональності в рамках одного (декількох) серверів - вихід з ладу будь-якого елементу між додатком і клієнтами (сервер, комутатори, СКС) призводить до простою багатьох користувачів.
  • Посилюються негативні наслідки помилок конфігурації і роботи ПО (наслідки помилок позначаються не на окремих користувачів, а на всіх користувачів сервера відразу ж)
  • Проблеми з ліцензуванням (деяке ПЗ не передбачає ситуації роботи декількох користувачів на одному комп'ютері або вимагає використання дорогих версій).

Проблеми ліцензування

В умовах використання вільного ПЗ (такого, як X Window System) проблема ліцензування не виникає. Для ПЗ, що передбачає в ліцензійній угоді обмеження на кількість копій / користувачів, виникають труднощі. В умовах термінального сервера можуть використовуватися такі моделі ліцензування:

  • Per seat (per device - на робоче місце) - для кожного пристрою (тонкого клієнта чи робочої станції) потрібна окрема ліцензія, незалежно від кількості користувачів. Подібна схема використовується при ліцензуванні Terminal Services у складі Windows Server.
  • Per user (на користувача) - для кожного користувача (незалежно від кількості одночасно працюючих користувачів) потрібна окрема ліцензія.
  • Per connection (конкурентна ліцензія) - для кожного з'єднання потрібна окрема ліцензія, при цьому кількість користувачів / робочих місць не грає ролі - важлива кількість одночасно обслуговуваних користувачів. Таку систему ліцензування використовує Citrix Metaframe. У цьому випадку існує пул ліцензій, кожне нове з'єднання забирає одну ліцензію з пулу. Ліцензія повертається в пул при закінченні з'єднання.

У багатьох великих пакетах ПО передбачається особливий сервіс - сервер ліцензій (додаток, що займається обліком, видачею і прийомом ліцензій). В умовах великих мереж рекомендується виділення під сервер ліцензій окремого комп'ютера (або кількох - для резервування).

Види термінальних серверів