Соціальний робот

Соціальний робот

Соціальний робот - це автономний робот, який взаємодіє і спілкується з людьми або іншими автономними фізичними агентами, дотримуючись соціальної поведінки та правил, прикріплених до його ролі. Це визначення передбачає, що соціальний робот повинен мати фізичне втілення, тобто символів на екрані не повинно бути. Останнім часом деякі роботи були розроблені так, що використовують екран для відображення голови робота. Якщо тіло функціонує тільки як власник екрану, то така система не може вважатися роботом, але якщо робот має деякі фізичні моторні і сенсорні здібності, то така система може розглядатися як робот.

Історія розвитку соціальних роботів

Галузь соціальної робототехніки було засновано у 1940-50-х роках Вільямом Грей Уолтером, і розроблена з початку 1990-х років за участю дослідників штучного інтелекту, в першу чергу, Керстін Даутенхан, а також Майя Матарік, Синтія Брізел, Од Більярд, Янніс Деміріс, і Брайан Даффі. Також під час інженерного прориву в японській наукці і техніці можна виділити наступних науковців, які проявили себе у сфері робототехніки Йошихиро Міяке, Томіо Ватанабе, Хідекі Козіма, Такаюкі Канда, Хіроші Ісігуро.

Автономія є необхідною умовою для соціального робота. Робот з повністю дистанційним управлінням не може вважатися соціальним, оскільки він не приймає рішення самотушки. Це всього лише продовженням іншої людини. Це не означає, що робот повинен бути повністю автономним. Напів-автономні соціальні роботи також можуть бути прийнятним.

Визначення

Визначення говорить, що соціальний робот повинен спілкуватися і взаємодіяти з людьми і агентами інших роботів. Крім того, несумісну поведінку можна розглядати, як соціальну в певних ситуаціях. Робот може, наприклад, проявляють поведінку конкурента в рамках певної гри. Робот може також взаємодіяти з мінімальним зв'язком або взагалі без нього. Він міг би, наприклад, подавати інструменти астронавтам ,які працюють на космічній станції. Кінцеві вимоги до соціальних роботів визначають за допомогою тесту Тюрінга для визначення навичок спілкування робота і Айзека Азімова. Однак наслідком цієї точки зору є те, що робот, який взаємодіє і спілкується тільки з іншими роботами не розглядатиметься як соціальний робот: Буття соціального пов'язаний з людьми і їх суспільством, яке визначає необхідні соціальні цінності, норми і стандарти. Це призводить до культурної залежності соціальних роботів з соціальними цінностями, нормами і стандартами, які відрізняються між культурами.

Це підводить нас безпосередньо до останньої частини визначення. Соціальний робот повинен взаємодіяти в рамках соціальних норм, прикріплених до його ролі. Роль і його правила визначаються через суспільства. Наприклад, робота дворецького для людини - це дотримування встановлених правил гарного обслуговування. Слід передбачити, що робот повинен бути перш за все надійним і обережним. Соціальний робот повинен знати про це і дотримуватися заданих настанов. Проте, соціальні роботи, які взаємодіють з іншими автономними роботами також поводяться і взаємодіють відповідно до своїх конвенцій.

Дослідницькі лабораторії всього світу


Приклади соціальних роботів

Tiкo - це є соціальним робот розроблений Adele Robots і призначений для взаємодії з людьми в різних середовищах, в першу чергу під час рекламних заходів і в сфері освіти в якості помічника для вчителів. Кісмет - це робот зробив наприкінці 1990-х років в Массачусетському технологічному інституті доктором Синтією Брізел. Назва Кісмет походить від турецького слова, що означає "доля" або "удача". Музей робототехніки Кембрідж, Масачусетс, США. Музей робототехніки Кембрідж, Масачусетс, США.