Пневматична підвіска транспортного засобу

--Andrew Malyuk (обговорення) 21:13, 6 жовтня 2014 (CEST)

Пневматична підвіска транспортного засобу

Пневматична підвіска

Пневматична підвіска автомобіля - це різновид підвіски, за допомогою якої є можливість регулювання кліренсу (висоти кузова щодо дорожнього полотна) Пневмопідвіску використовують замість звичайних сталевих пружин не тільки легкових автомобілях, а й у важких транспортних засобах таких як автобуси і вантажівки. Він широко використовується також на напівпричепах і навіть на поїздах(в першу чергу на пасажирських).

Основним призначенням пневмопідвіски є забезпечення більш високого рівня безпеки і комфорту при водінні. Варто відзначити, що адаптивна підвіска багатьох автомобілів бізнес-класу заснована саме на пневматичних пружних елементах з динамічнозміною жорсткістю.

Різновиди пневматичних підвісок

Можна виділити три основні типи пневмопідвіски: одно-, дво- і четирьохконтурні. Також слід зазначити, що пневмопідвіска може входити в комплектацію автомобіля, а може встановлюватися і самостійно. При самостійній установці найбільш часто пневмопідвіска дозволяє змінювати висоту кузова тільки в ручному режимі. Riznovudu.jpg

 • Одноконтурна система встановлюється тільки на одну вісь автомобіля. Це може бути як передня, так і задня вісь. В штатному виконанні одноконтурною системою найбільш часто комплектуються вантажні автомобілі та тягачі. В даному випадку є можливість регулювання жорсткості задньої осі в залежності від навантаження автомобіля.
 • Двоконтурна система пневмопідвіски може бути встановлена ​​як на одну вісь, так і на дві. У випадку з установкою на одну вісь, здійснюється незалежне регулювання коліс. Якщо двоконтурна система здійснює управління двома осями, то це аналогічно двом одноконтурним системам.
 • Чотирьохконтурна система є найскладнішою, але водночас і найфункціональнішою. У такій системі здійснюється регулювання пневмопідвіски кожного колеса. В чотирьохконтурних системах, як правило, застосовується електронний блок управління, який в сукупності з датчиками здійснює автоматичне регулювання тиску в пневмоелементах.


Пристрої пневмопідвіски

Prustriy.jpg

Пружні пневмоелементи є виконавчими механізмами підвіски, в завдання яких входить регулювання і підтримка кліренсу. Регулювання може здійснюватися як в ручному так і в автоматичному режимі. Зміна висоти кузова щодо дороги здійснюється за рахунок зміни тиску повітря в пневмоелементах. Пневмоелемент може мати різні виконання - самостійний вузол або поєднаний з амортизатором . Пневматичні стійки можуть бути встановлені практично на будь-який тип підвіски. Конструктивно пневмоелемент складається з корпусу, штока з поршнем і манжети.

Комплект
 • Компресор призначений для подачі стисненого повітря в ресивер і далі у виконавчі механізми. Варто відзначити, що компресор є основним конструктивним елементом підвіски, оскільки без стисненого повітря робота пневмопідвіски просто неможлива.
 • Повітряний ресивер призначений для здійснення регулювань кліренсу в малих межах без участі компресора. Також за рахунок ресивера досягається швидка та адекватна робота адаптивних підвісок.
 • Повітряні магістралі з'єднують всі елементи пневматичної підвіски в єдину пневмосистему.
 • Електронні датчики дозволяють відслідковувати такі параметри як положення кузова щодо дороги, нахил кузова, прискорення автомобіля та інші параметри.
 • Блок управління призначений для обробки сигналів датчиків та здійснення автоматичного або ручного регулювання підвіскою.

Принцип роботи

Пневмопідвіска дозволяє регулювати висоту кузова в ручному й автоматичному режимі. В ручному режимі водій має можливість самостійно збільшувати або зменшувати дорожній просвіт автомобіля. А якщо в конструкції підвіски присутні пневматичні амортизаторні стійки - то в цьому випадку також є можливість регулювання жорсткості підвіски. Автоматичний режим роботи різних підвісок може істотно відрізнятися. Варто відзначити, що в автоматичному режимі працюють саме адаптивні підвіски, в обов'язки яких входить підтримка певного кліренсу і жорсткості амортизаторів залежно від різних умов. Найбільш часто в алгоритмі роботи адаптивної пневмопідвіски використовуються такі параметри як швидкість, прискорення, нахил та інші. Залежно від швидкості руху, інтенсивності прискорення, система підлаштовує значення кліренсу для найкращої аеродинаміки автомобіля. При проходженні поворотів на великій швидкості оцінюються крени машини, і за рахунок стисненого повітря збільшується жорсткість навантажуваних амортизаторних стійок. Адаптивна пневмопідвіска дозволяє максимально знижувати центр ваги автомобіля, за рахунок чого досягається краща керованість і аеродинаміка.

Пневмопідвіска: переваги й недоліки

До переваг пневматичної підвіски можна віднести:

 • адаптивність - можливість самостійно налаштовувати висоту кліренсу, жорсткість і дозволяє навантажувати автомобіль понад дозволеної маси, яка прописується заводом-виробником;
 • керованість - у цього виду підвісок є особливість - чим більше стисення, тим більша жорсткість;
 • легкість користування - зробити машину вищою чи нижчою не завдає великих клопотів, достатньо скористатися пультом управління;
 • практичність - стиснене повітря в системі пневмопідвіски можна використовувати для підкачування коліс і установки пневматичного сигналу.

Основною гідністю пневматичної підвіски є висока плавність ходу автомобіля і відсутність будь-яких шумів, оскільки в якості пружного елементу використовується стиснене повітря. Проте, залежно від призначення автомобіля, пневмопідвіска може бути і, навпаки, - жорсткою. До достоїнств також можна віднести автоматичне регулювання кліренсу і жорсткості окремих стійок в русі. Однак це стосується лише до заводських виконань адаптивних підвісок. Самостійна установка чотирьохконтурної пневмопідвіски з автоматичним управлінням дуже складна і витратна, тому така практика не застосовується.

До недоліків можна віднести дуже погану ремонтопридатність елементів пневмопідвіски. Так, наприклад, пневматичні стійки абсолютно неремонтопридатні і при виході з ладу підлягають тільки заміні. Також варто відзначити, що на ресурс пневмопідвіски вельми негативно впливають негативні температури і дорожні реагенти.

Посилання