Каркас
Каркас — несуча конструкція, що складається з поєднання лінійних елементів. Каркас покликаний витримувати навантаження, забезпечувати міцність і стійкість об'єкта.
Тверда основа (зазвичай дротяна) полотняних, паперових і т. п. виробів. У будівництві — остов споруди, що складається з окремих скріплених між собою опорних елементів (стержнів, балок, опор тощо).
Зміст
Каркас будівлі
Каркаси будівель складаються, в основному, з колон і ригелів, які на них спираються, прогонів, ферм, на які укладаються елементи, що утворюють перекриття та покриття. Крім повних каркасів, які сприймають всі діючі навантаження і власне вагу конструкцій будівлі, зустрічаються також будівлі з неповним (внутрішнім) каркасом, без колон біля зовнішніх стін, які в цьому випадку спільно з каркасом є несучими конструкціями.
Каркас розраховуються на навантаження від власної ваги конструкцій будівлі, на корисні навантаження, навантаження від снігу, від вітру і в необхідних випадках сили, що виникають при сейсмічних впливах і нерівномірних осіданнях фундаментів. Жорсткість вузлів з'єднання збірних рамних каркасів досягається зварюванням сталевих закладних частин або замонолічуванням випусків арматури, зварених між собою.
Застосування каркасів в поєднанні з легкими огороджувальними конструкціями стін і перегородок з ефективних матеріалів сприяє зниженню ваги будівель у порівнянні з будівлями, що мають масивні стіни. Будівлі з каркасів вимагають меншої витрати залізобетону, ніж великопанельні, але при цьому збільшується витрата сталі.
Матеріали каркаса
Каркаси будівель виконуються із залізобетону, сталі, алюмінієвих сплавів, дерева. Монолітні залізобетонні та сталеві каркаси застосовуються в промислових і унікальних громадських будівлях — великих цехах, виставкових павільйонах, стадіонах та ін.; дерев'яні каркаси використовуються в малоповерхових проектах будинків і тимчасових спорудах. Каркаси в будівлях також використовуються у формі конструктивної основи великих засклених стінових огороджень.
Способи спирання
Збірні залізобетонні каркаси розрізняють за способом опирання горизонтальних елементів на колони, який буває:
1.Консольний — ригелі спираються на консолі, що випускаються з колон, або виступи і гнізда, що залишаються в колонах.
2. Платформний — ригелі спираються на торці колон одноповерхових.
При платформному обпиранні стики колон поєднуються з вузлами обпирання, при консольному — стики колон можуть бути і в межах поверху, а колони можливі багатоярусні. Застосовуються також каркаси, ригелі яких входять до складу елементів перекриттів великопанельних кімнати (безригельні каркаси).
Каркаси щитів і пультів
Основою для виготовлення шаф, панелей з каркасом, стійкий і корпусів щитів є каркас. Каркаси для виготовлення шаф, панелей з каркасом і стійок одних і тих же розмірів однакові.
Типи щитів і пультів з каркасом
1. Щит панельний з каркасом (ЩПК);
2. Щит панельний з каркасом, закритий з правого боку (ЩПК-ЗП);
3. Щит панельний з каркасом, закритий з лівого боку (ЩПК-ЗЛ);
4. Щит панельний з каркасом двосекційний (ЩПК-2);
5. Щит панельний з каркасом двосекційний, закритий з правого боку (ЩПК-2-ЗП);
6. Щит панельний з каркасом двосекційний, закритий з лівого боку (ЩПК-2-ЗЛ);
7. Щит панельний з каркасом трисекційний (ЩПК-3);
8. Щит панельний з каркасом трисекційний, закритий з правого боку (ЩПК-3-ЗП);
9. Щит панельний з каркасом трисекційний, закритий з лівого боку (ЩПК-3-ЗЛ).
Конструкція панелей з каркасом і шаф
Стійки, панелі з каркасом і шафи виготовляють одиничними, а також дво- або трисекційними. Стійки, панелі з каркасом і шафи випускають в двох виконаннях (I і II), що відрізняються один від одного кількістю фасадних панелей.
Залежно від типу щита панельного з каркасом (ЩПК) може бути встановлена одна бокова стінка з лівого або правого боку.
Шафа щита типу ЩШ-ЗД - це стійка з фасадними двома панелями для виконання I або трьома - для виконання II, з встановленими бічними стінками, кришкою і дверима.
У щитах ЩПК і ЩШ-ЗД можуть бути встановлені поворотні рами для розміщення апаратури.
Шафа типу ЩШ-ЗД має двері з передньої і задньої сторін.
Габаритні і установочні розміри щитів представлені на рисунку.
Посилання
1. Каркас // Энциклопедия техники. Строительство / В. А. Кучеренко. — Москва: Советская энциклопедия, 1964.
2. Климова Я. А. Каркас. Дистанционный курс «Архитектурные подсистемы САПР». Московский Государственный Строительный Университет. Кафедра «САПР в строительстве». Проверено 30 июня 2012.