Антибульбашка

Якщо на плоску поверхню води, в якій розчинено миючий засіб (наприклад, шампунь), впаде крапля такого ж розчину, може статися несподіване: крапля, подолавши поверхневий шар рідини, збагачену молекулами поверхнево-активної речовини, проникне в рідину і в її об'ємі утворює складну конструкцію - крапля, оточена шаром газу, за яким знаходиться рідина. Цей замкнутий прошарок газу називають антибульбашкою. Звичайна мильна бульбашка - це сферичний шар рідини між двома газовими середовищами, а мильна антибульбашка - це сферична куля газу між двома рідкими середовищами.

Антибульбашка
Антибульбашки


Утворення антибульбашки

І поверхня води, і поверхня падаючої на неї краплі покриті шаром поверхнево-активних молекул-сірників, при цьому зовні звернені кінці молекул, «не люблять» воду. Крапля, що підлітає до поверхні, згинає її. Причин тому може бути декілька. Наприклад, така: захоплення падаючої краплею шару повітря, який, перешкоджаючи злиття краплі з поверхнею води, згинає цю поверхню. Може грати роль і та обставина, що кінці поверхнево-активних молекул, «не люблять» воду, перешкоджають злиттю краплі з водою, а значить, відштовхують воду від краплі. Заключний етап процесу полягає в тому, що над краплею змикається вигнута поверхня води і утворюється замкнута конструкція - мильна антбульбашка.

Процес утворення антибульбашки


Властивості антибульбашки

Антибульбашки володіють багатьма характеристиками мильних бульбашок. Оскільки в основному вони містять воду з дуже тонкою плівкою навколишнього середовища, антибульбашки лише трохи легші, ніж навколишня рідина. Звичайні повітряні бульбашки швидко піднімаються на поверхню, а антибульбашкам потрібно багато часу, щоб піднятися на вершину рідини. Фактично, якщо внутрішня рідина в антибульбашці дещо важча, ніж навколишня рідина, то антибульбашка зануриться. Вони також відображає кольори веселки.

Властивості антибульбашки


Відмінності між повітряними бульбашками та антибульбашками

Порівняння трьох різних типів бульбашок: звичайні бульбашки на поверхні, антибульбашки на поверхні та занурені бульбашки повітря в межах антибульбашки

Поведінка антибульбашків відрізняється від поведінки повітряних бульбашок трьома основними способами та забезпечує готовий спосіб ідентифікації:

  • Антибульбашки утримуються на місці поверхневим натягом і швидко рухаються по поверхні води. Їх також можна побачити як рикошети з інших об'єктів у воді (наприклад, повітряних пухирців) і з боків контейнера, так само, як у більярдних куль.
  • У звичайних умовах антибульбашки недовговічні. Вони часто мають час життя в кілька секунд або менше, але, якщо електричний потенціал між внутрішньою та зовнішньою рідинами вирівняний, то антибульбашки можуть тривати довше або довше, ніж повітряні бульбашки. Антибульбашки з тривалістю життя щонайменше десятки годин можуть бути одержані шляхом адсорбції колоїдних частинок у інтерфейсах повітря-вода антибульбашки.
  • Антибульбашки ламають світло іншим чином, ніж повітряні бульбашки. Оскільки вони є краплями води, світло, що входить до них, заломлюється назад до джерела, так само як і виробляються веселки. Через це заломлення вони мають яскравий вигляд.


Потенційні можливості для антибульбашків

Антибульбашки можуть бути використані для хімічних процесів, таких як видалення забруднюючих речовин з димової трубки. Заміна повітря в протигрибкових оболонках іншою рідиною може бути використана для системи доставки ліків шляхом створення оболонки з рідким полімером навколо препарату. Обприскування полімеру ультрафіолетовим світлом створить капсулу з заповненим лікарським засобом.

Список використаної літератури

  • Гегузін Я.Є. Бульбашки - М.: Наука, 1985.
  • Павлов-Верьовкін Б.С. Мильні антибульбашки. «Хімія і життя» № 11, 1966.
  • Вайс П (15 травня 2004 р.). "Виникнення антибульб". Новини науки . 165 (20): 311-312.
  • Поторінга А (20 січня 2011 р.). "Довговічні антибульбашки: стійкі антибензини через стабілізацію Пікерінга". Ленгмюар . 27 : 2138-2141.
  • Туфайль А, Сартотеллі Ю.С. (2002). "Динаміка утворення пузирчасто-сферичної повітряної оболонки". Фізичний огляд E. 66 (листопад): 056204.

Зовнішні посилання