Мислений експеримент

Blue check.png Дана стаття являється неперевіреним навчальним завданням.
Студент: Грушицький О.О.
Викладач: Назаревич О. Б.
Термін до: 10 березня 2012

До вказаного терміну стаття не повинна редагуватися іншими учасниками проекту. Після завершення терміну виконання будь-який учасник може вільно редагувати дану статтю і витерти дане попередження, що вводиться за допомогою шаблону.



Імя Олександр
Прізвище Грушицький
По-батькові Олегович
Факультет ФІС
Група СН-51


Загальні положення

Термін “мислений експеримент” уособлює поєднання ідеального та реального: мислений експеримент, як вид діяльності людини, належить до теоретичного, але має риси реального, бо у ньому виникає уявлення про можливий перебіг певного фізичного явища. Експериментування передбачає і містить ту саму абстрагуючу діяльність (шляхом створення спеціальних умов), що й теоретичне мислення, тому мислений експеримент можна розглядати як практичну абстракцію. Ще Г. Галілей для передбачення експерименту створював штучні умови, не існуючі в природі, і конструював ідеалізовану “експериментальну” ситуацію, абстрагуючись від її виконуваності технічними способами. За допомогою мисленого експерименту Г. Галілей отримав інформацію, яку іншими засобами одержати неможливо. Разом з тим, як вказував М. Планк, мислені експерименти можуть претендувати на евристичну цінність тільки в результаті перевірки їх в реальному досліді. З дидактичного погляду це означає, що під час проведення мисленого експерименту слід користуватись результатами реальних дослідів, відомих в історії фізики. Тому, хоча в науці мислений експеримент є специфічним видом теоретичного мислення, описом певного ідеалізованого досліду, в різних ситуаціях педагогічного процесу, в цьому разі, він виконує функції реального експерименту: є джерелом істини та її критерієм.


Мислений експеримент

Мислений експеримент - спосіб пізнання, що полягає в побудові концептуальних моделей явищ, моделей, станів, які вивчаються, та в дослідженні поведінки цих моделей в ідеалізованих умовах, що імітують реальний експеримент. На відміну від експерименту як чуттєво-предметної діяльності з реальними об'єктами, мислений експеримент є сукупністю ідеальних дій та операцій, що існують з точки зору існуючих наукових теорій. Хоча ці дії та операції або практично нездійсненні, або нездійсненні в даний час через відсутність технічних засобів їхньої реалізації. Пізнавальне значення мисленого експерименту пов'язане з інтерпретацією теоретичних понять і положень, з перевіркою узгодженості припущень, законів і принципів, з прогнозом результатів реального експерименту тощо.


Мислений експеримент у фізиці

Це поширений логічний засіб пізнання, який є проміжною формою між практикою і теорією. Наочний образ – єдність чуттєвого та раціонального, без створення його мислений експеримент практично неможливий.


Мислений експеримент у науковій літературі

У науковій літературі до мислених експериментів належать ті, які практично не можна здійснити, різні припущення типу, що може відбутись, коли ... Останнє є не що інше, як висунення гіпотез. Без створення гіпотез не можна охопити здобуті експериментом факти і забезпечити розвиток науки. У дидактичному аспекті це означає, що для вивчення навчального матеріалу з фізики на основі мисленого експерименту слід враховувати, що в ньому повинні відбиватися наочні образи та гіпотези. Використання методу гіпотези є прерогативою теоретичного пізнання фізичної реальності, зокрема, мисленого експерименту.


Використана література

Наукові записки

A SHORT INTRODUCTION TO HISTORY OF PHILOSOPHY