Поршень

Функціонування поршня

Поршень — деталь циліндричної форми, що здійснює зворотно поступальний рух усередині циліндра, який служить для перетворення зміни тиску газу, пари або рідини в механічну роботу, або навпаки - зворотно-поступального руху в зміну тиску. У поршневому механізмі, на відміну від плунжерного, ущільнення розташовується на циліндричній поверхні поршня, зазвичай у вигляді одного або декількох поршневих кілець.

Будова

Поршень
Будова поршня

Поршень складається з трьох частин, які виконують різні функції

  • дно
  • ущільнююча частина
  • напрвляюча частина

Для передачі зусилля від поршня (або навпаки) може використовуватися шток, або кривошип, який з'єднується з поршнем за допомогою пальця. Інші способи передачі зусилля використовуються рідше. У деяких випадках шток може грати роль направляючого пристрою.

Поршень може бути одностороннім або двостороннім. В останньому випадку поршень має два дна.


Дно

Форма дна залежить від виконуваної поршнем функції.Наприклад, у двигунах внутрішнього згоряння форма залежить від розташування свічок, форсунок, клапанів, конструкції двигуна та інших факторів.При вигнутій формі дна утворюється найбільш раціональна камера згоряння, але в ній більш інтенсивно відбувається відкладання нагару. При опуклій формі дна збільшується міцність поршня, але погіршується форма камери згоряння. У деяких двотактних двигунах дно поршня виконується в вигляді виступу-відбивача для спрямування руху продуктів згоряння при продувці. Відстань від дна поршня до канавки першого компресійного кільця називають вогневим поясом поршня. Залежно від матеріалу, з якого зроблений поршень, вогневий пояс має мінімально допустиму висоту, зменшення якої може привести до прогару поршня уздовж зовнішньої стінки, а також руйнування посадкового місця верхнього компресійного кільця.

Функції ущільнення, що виконуються поршневою групою, мають велике значення для нормальної роботи поршневих двигунів. Про технічний стан двигуна судять по ущільнюючій здатності поршневої групи. Наприклад, в автомобільних двигунах не допускається, щоб витрата масла через чад його внаслідок надлишкового проникнення (підсосу) в камеру згоряння перевищував 3% від витрати палива. При згорянні олії спостерігається підвищена димність відпрацьованих газів та двигуни знімаються з експлуатації незалежно від задовільності потужних і інших його показників.