Відмінності між версіями «Зворотний клапан»

Рядок 1: Рядок 1:
[[Файл:Titan_valve.JPG|thumb|300 px|Загальний вигляд зворотного клапана]]
+
'' ' Зворотний клапан ''' - вид [ [ Захисна арматура | захисної ]] [ [ трубопровідна арматура | трубопровідної арматури ]] , призначений длянедопущення зміни напрямку потоку середовища в технологічній системі . Зворотні клапани пропускають середу в одному напрямку і запобігають її рух у протилежному , діючи при цьому [ [ Автоматизація | автоматично ]] і будучи арматурою '' прямої дії '' (поряд з [ [ запобіжний клапан | запобіжними клапанами ] ] і [ [ регулююча арматура | регуляторами тиску прямої дії ] ]). За допомогою зворотного арматури захищається різне [ [ обладнання] ] , [ [ трубопровід ]] и, [ [ насос ]] и і [ [ посудину під тиском | посудини під тиском ]] , а також можливе істотно обмежити текти робочого середовища з системи при руйнуванні її ділянки.
'''Зворотний клапан''' (англ. ''check valve, clack valve, non-return valve, one-way valve'') - механічний пристрій, що забезпечує протікання рідини або газу лише в одному напрямку. Клапан є самодіючим. Ідеальний зворотний клапан переходить з відкритого стану до закритого чи навпаки у залежності від знаку перепаду тисків на ньому. На практиці ж більшість клапанів відкривається при досягненні порогового перепаду тисків, що має назву тиск відкриття.
 
  
Зворотні клапани використовуються у гідросистемах для замикання потоку робочої рідини, що рухається в одному напрямі, та вільного пропускання зворотнього потоку.
+
Важливість функції цих пристроїв полягає в тому , що вони виконують своє завдання як в режимі нормальної експлуатації , наприклад у разі об'єднання напірних ліній декількох [ [ насос ]] ів в одну , на кожній з них встановлюється один або кілька зворотних клапанів для захисту від [ [ тиск | тиску ]] працюючого насоса інших, так і в [ [ аварія | аварійних ]] ситуаціях , наприклад при аварійному падінні тиску на одній з ділянок трубопроводу , на суміжних тиск зберігається , що може призвести до утворення зворотного струму середовища , неприпустимого для нормальної роботи системи і небезпечного для її устаткування.
  
 +
Основними видами зворотних клапанів є власне'' 'зворотні клапани''' і'' 'зворотні затвори''', головне їх відмінність - в конструкції'' затвора'' (елементу, перекриває потік середовища, сідаючи в'' сідло'') , у першому він виконується у вигляді [[Золотник (розподільник) | золотника]], у другому - у вигляді круглого диска, який часто іменують'' затріски''.
  
 +
== Принцип дії ==
 +
 +
При отсутствии потока среды через арматуру золотник в обратном клапане или захлопка в обратном затворе под действием собственного веса или дополнительных устройств (например [[пружина|пружины]]) находятся в положении «закрыто», то есть затвор находится в седле корпуса. При возникновении потока затвор под действием его энергии открывает проход через седло. Ясно, что для того, чтобы поток среды изменил своё направление на противоположный он должен остановиться. В этот момент [[скорость]] потока становится нулевой, затвор возвращается в исходное закрытое положение, а давление с обратной стороны прижимает золотник или захлопку, препятствуя возникновению обратного потока среды. Таким образом, срабатывание обратной арматуры происходит под действием самой среды и является полностью автоматическим<ref name="У"></ref>.
 +
 +
== Конструктивні типи ==
 +
 +
=== Зворотний клапан ===
 +
 +
'' 'Зворотні клапани''' до [[1982]] а в [[Росія | Росії]] називалися'' 'підйомними клапанами''' <ref name="Гос"> У 1982 році вступив силу ГОСТ 24856-81 , що встановив нові терміни і визначення в галузі трубопровідної арматури. </ ref>,'' затвором'' у них служить [[золотник (розподільник) | золотник]], який переміщається [[Поступальний рух | зворотно-поступально]] по напряму потоку середовища через'' сідло''.
 +
 +
За [ [ Конструкція | конструкції ]] і технології виготовлення зворотні клапани простіше , ніж інші типи , при цьому дозволяють забезпечити надійну герметичність , але такі пристрої більш чутливі до забруднених середах , при впливі яких можливе заїдання клапана.
 +
 +
У зворотних клапанах вісь проходу в сідлі корпусу і , відповідно, вісь підйому золотника розташовані як правило перпендикулярно осі трубопроводу. Корпус зворотного клапана практично аналогічний корпусу [ [ запірний клапан | запірного клапана ]] , але кришки і золотники зворотних і запірних клапанів істотно відрізняються. Золотник зворотного клапана має '' хвостовик '' , який переміщається по напрямної в кришці клапана. Найчастіше посадка золотника на сідло відбувається під дією власної [ [ вага ]] а , що вимагає установки зворотних клапанів тільки на горизонтальних ділянках трубопроводів. Щоб забезпечити посадку золотника на сідло при установці клапана на вертикальних або похилих ділянках , використовують пружину в якості додаткового притискного елемента .
 +
 +
Имеются конструкции обратных клапанов специально для вертикальных трубопроводов, например:
 +
 +
 +
==== Кульові зворотні клапани ====
 +
 +
Затвором у них служить [[куля]] овой елемент, а притискним елементом - пружина. Такі зворотні клапани зазвичай застосовуються на малих діаметрах трубопроводів, в основному в [[Санітарна техніка | сантехніці]].
 +
 +
 +
==== Приймальні зворотні клапани ====
 +
 +
Такие устройства устанавливаются на конце вертикального всасывающего трубопровода перед [[насос]]ом. Они имеют сетку, предохраняющую насос от попадания в него со средой твёрдых частиц или посторонних предметов. Такие клапаны изготовляются с [[диаметр]]ами до 200 [[Миллиметр|мм]]. На рисунке слева изображена приёмная сетка таких устройств.<ref name="У"></ref>
 +
 +
=== Зворотний затвор ===
 +
 +
Раніше ці пристрої називалися '' ' поворотними зворотними клапанами ''' <ref name="Гос"> </ ref > . На відміну від більшості видів зворотних клапанів , в зворотних затворах вісь сідла збігається з напрямком потоку середовища через затвор. Сідло при відсутності потоку через нього перекривається Захлопки ( на рис. Праворуч виділена червоним кольором , на рис. Ліворуч вид на Захлопки зсередини) , яка закріплена на осі , розташованої вище осі проходу. Під дією середовища затріски повертається на деякий кут , відкриваючи їй прохід , при зупинці потоку затріски під власною вагою падає на сідло. У затворах з великими діаметрами при цьому відбувається удар затріски про сідло , що з часом може призвести до виходу затвора з ладу і з'являється можливість [ [ Гідравлічний удар | гідравлічного удару ]] в системі при спрацьовуванні пристрою. У зв'язку з цим зворотні затвори діляться на <ref name="Г"> </ ref > :
 +
 +
==== Прості ====
 +
 +
Затвори з діаметрами до 400 мм, в яких ударні явища не надають серйозного впливу на роботу затвора і систему, в якій він встановлений.
 +
 +
==== Безударні ====
  
== Принцип дії ==
+
Затвори зі спеціальними пристроями , які роблять посадку затріски на сідло більш плавною і м'якою. В якості таких пристроїв застосовуються гідравлічні [ [ демпфер ]] и і вантажі , що встановлюються на Захлопки безпосередньо , або за допомогою важеля. Істотний мінус ненаголошених конструкцій полягає в неможливості їх установки на будь-яких ділянках трубопроводу , крім горизонтальних .В цілому зворотні затвори мають ряд переваг перед зворотними клапанами , серед яких менша чутливість до забруднених середах і можливість забезпечення [ [ Працездатність | працездатності ]] затворів для вельми великих діаметрів трубопроводів , наприклад таких як гігантський зворотний затвор на малюнку , що використовується [ [ Національне управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору | NASA ]] в повітряних системах <ref name="У"> </ ref > .
  
[[Файл:Valve.jpg|thumb|300 px|Зворотний (поворотний) клапан]]
+
=== Міжфланцеві зворотні клапани ===
[[Файл:Checkvalveopen.jpg|thumb|300 px|Кульовий зворотний клапан у відкритому стані]]
 
[[Файл:Checkvalveclosed.JPG|thumb|300 px| Кульовий зворотний клапан у закритому стані]]
 
При відсутності потоку середовища через арматуру золотник у зворотному клапані або затріски у зворотному затворі під дією власної ваги або додаткових пристроїв (наприклад пружини) знаходяться в положенні «закрито», тобто затвор знаходиться в сідлі корпусу. При виникненні потоку затвор під дією його енергії відкриває прохід через сідло. Ясно, що для того, щоб потік середовища змінив свій напрям на протилежний він повинен зупинитися. У цей момент швидкість потоку повинна стати нульовою, затвор повертається у вихідне закрите положення, а тиск із зворотного боку притискає золотник або затріски, перешкоджаючи виникненню зворотного потоку середовища. Таким чином, спрацьовування зворотньої арматури відбувається під дією самого середовища і є повністю автоматичною.
 
  
== Класифікація ==
+
Більш компактні технічні рішення для зменшення будівельної довжини і витрат на монтаж використовуються в Міжфланцеве пружинних дискових і двостулкових зворотних клапанах . Основна їх відмінність від стандартних зворотних клапанів ( затворів ) - відсутність [ [ Фланець | фланців ]] для з'єднання з [ [ трубопровід ]] ами . Тобто конструктивні особливості клапана дозволяють обійтися без збільшують розміри і масу устаткування відповідних фланців. При цьому вага Міжфланцеве зворотного клапана може бути в 5 разів менше , а будівельна довжина - може в 6-8 разів менше ніж у аналогічних конструкцій з використанням звичайних зворотних клапанів або затворів.Клапани, що мають робочі елементи за розмірами рухається потоку , монтуються у фланцевих розривах трубопроводів з використанням відповідних для перекачується матеріалу прокладок. Принциповим також є можливість установки подібних клапанів не тільки на горизонтальних , але і вертикальних ділянках трубопроводів. Меж фланцеві пружинні дискові зворотні клапани можуть оснащуватися спеціальними різьбовими отворами для зняття статичного заряду . Подібна модифікація затребувана на вибухонебезпечних хімічних виробництвах .
  
За областю застосування зворотні клапани можна поділити на наступні три групи:
+
==== Міжфланцеві пружинні дискові зворотні клапани ====
* прості зворотні клапани;
 
* керовані зворотні клапани (гідрозамки);
 
* клапани наповнення (клапани антикавітаційні).
 
  
У залежності від способу замикання зворотні клапани поділяються на:
+
Принцип дії Міжфланцеве пружинних дискових зворотних клапанів аналогічний приципу дії кульових зворотних клапанів. Але за рахунок використання в якості затвора диска (пластини) замість кулі досягаються переваги у вазі і будівельної довжині конструкції. З цієї ж причини діапазон розмірів Міжфланцеве пружинних дискових зворотних клапанів більше і складає 15 ÷ 200 мм.Меж фланцеві пружинні дискові зворотні клапани можуть встановлюватися і в стандартному горизонтальному виконанні, а також - вертикально.
* кульові;
 
* золотникові;
 
* дискові;
 
* мембранні.
 
  
Зворотні клапани використовуються:
+
==== Міжфланцеві двостулкові зворотні клапани ====
  
* для обходу дроселюючих пристроїв;
+
Діапазон розмірів Міжфланцеве двостулкових зворотних клапанів ще ширше , ніж у Міжфланцеве пружинних дискових зворотних клапанів - від 50 до 700 мм. У складних і великих системах при зупинках насосів або в результаті яких-небудь аварійних ситуацій можуть виникати гідроудари , які можуть завдати істотної шкоди всій системі. У таких випадках рекомендується використовувати клапани з амортизаторами для демпфірування гідроударів . Актуально також виконання клапанів зі спеціальною антикорозійною [ [ Футеровка | футерівкою ]] :
* для замикання одного з напрямів потоку;
+
* Виконання з пластикової футерівкою : для питної води і морської води
* як перепускні (by-pass) клапани для захисту зливних фільтрів при їх надмірному засміченні;
+
* Виконання з гумовою футеровкою : для морської води , каналізації , суднобудування
* як підпірні клапани для створення певного тиску підпору у гідросистемі.
 
  
Допустима температура робочої рідини <sup>0</sup>С: -30 до  +80.
+
=== Інші конструкції ===
Допустима в'язкість робочої рідини, мм<sup>2</sup>/с: 2,8 до 500.
 
  
== Умовні позначення на принципових схемах ==
+
У всіх описаних вище випадках зворотна арматура пропускає середу в одному напрямку і запобігає її рух у протилежному, діючи при цьому автоматично і будучи арматурою'' прямої дії'', але існують також конструкції, в яких поєднані функції зворотної та [[запірна арматура | запірної ]] арматури.
  
<gallery>
+
'' 'Незворотно-запірні''' - це зворотні клапани і затвори, які можливо примусово закрити за допомогою ручного або механічного пристрою ([[Пневматичний привід арматури | пневмо-]], [[Пневматичний привід арматури # Гідравлічні приводи | гідро-] ] або [[Електричний привід арматури | електроприводу]]).
  
Файл:Backventil.jpg|Умовне позначення
+
У'' 'незворотно-керованих''' можливо не тільки примусове закриття, а й відкриття затвора <ref name="У"> </ ref> <ref name="Г"> </ ref> <ref> Трубопровідна арматура з автоматичним управлінням. Довідник. Під загальною редакцією С. І. Косих. - Л.: Машинобудування, 1982. </ Ref>.
Файл:Check_valve..jpg|Умовне позначення у P&IDs
 
  
</gallery>
 
  
 
== Матеріали ==
 
== Матеріали ==
Рядок 56: Рядок 77:
 
* сталей (в тому числі аустенітних, легованих і нержавіючих);
 
* сталей (в тому числі аустенітних, легованих і нержавіючих);
 
* коррозійнностійких і жароміцних сплавів і т.п.
 
* коррозійнностійких і жароміцних сплавів і т.п.
 +
  
 
Необхідна герметичність затвору на сідлі зворотного клапана забезпечується спеціальними поверхнями ущільнювачів, які виготовляються з:
 
Необхідна герметичність затвору на сідлі зворотного клапана забезпечується спеціальними поверхнями ущільнювачів, які виготовляються з:
Рядок 70: Рядок 92:
 
*«Idrosanitaria Tecnica Italiana Ko s.r.l», Італія та інші.
 
*«Idrosanitaria Tecnica Italiana Ko s.r.l», Італія та інші.
  
== Зовнішні посилання ==
+
 
Посилання у різних вільних енциклопедій(wikipedia):
+
 
* англійська[http://en.wikipedia.org/wiki/Check_valve]
+
== Умовні позначення на принципових схемах ==
* російська[http://ru.wikipedia.org/wiki/Обратный_клапан]
+
 
* українська[http://uk.wikipedia.org/wiki/Зворотний_клапан]
+
<gallery>
 +
 
 +
Файл:Backventil.jpg|Умовне позначення
 +
Файл:Check_valve..jpg|Умовне позначення у P&IDs
 +
 
 +
</gallery>
 +
 
 +
 
  
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==
 +
У 2007 році на заміну ГОСТ 24856-81 набув чинності ГОСТ Р 52720-2007, що встановив нові терміни і визначення в галузі трубопровідної арматури.
  
 
# Поговорим об арматуре. Р. Ф. Усватов-Усыскин — М.: Vitex, 2005.
 
# Поговорим об арматуре. Р. Ф. Усватов-Усыскин — М.: Vitex, 2005.
 
# Трубопроводная арматура. Справочное пособие. Д. Ф. Гуревич — Л.: Машиностроение, 1981.
 
# Трубопроводная арматура. Справочное пособие. Д. Ф. Гуревич — Л.: Машиностроение, 1981.
 
# Гiдроприводи та гiдропневмоавтоматика: Пiдручник /В.О.Федорець, М.Н.Педченко, В.Б.Струтинський та iн. За ред. В.О.Федорця. — К:Вища школа,— 1995.- 463 с.
 
# Гiдроприводи та гiдропневмоавтоматика: Пiдручник /В.О.Федорець, М.Н.Педченко, В.Б.Струтинський та iн. За ред. В.О.Федорця. — К:Вища школа,— 1995.- 463 с.

Версія за 23:26, 14 грудня 2013

' Зворотний клапан ' - вид [ [ Захисна арматура | захисної ]] [ [ трубопровідна арматура | трубопровідної арматури ]] , призначений длянедопущення зміни напрямку потоку середовища в технологічній системі . Зворотні клапани пропускають середу в одному напрямку і запобігають її рух у протилежному , діючи при цьому [ [ Автоматизація | автоматично ]] і будучи арматурою прямої дії (поряд з [ [ запобіжний клапан | запобіжними клапанами ] ] і [ [ регулююча арматура | регуляторами тиску прямої дії ] ]). За допомогою зворотного арматури захищається різне [ [ обладнання] ] , [ [ трубопровід ]] и, [ [ насос ]] и і [ [ посудину під тиском | посудини під тиском ]] , а також можливе істотно обмежити текти робочого середовища з системи при руйнуванні її ділянки.

Важливість функції цих пристроїв полягає в тому , що вони виконують своє завдання як в режимі нормальної експлуатації , наприклад у разі об'єднання напірних ліній декількох [ [ насос ]] ів в одну , на кожній з них встановлюється один або кілька зворотних клапанів для захисту від [ [ тиск | тиску ]] працюючого насоса інших, так і в [ [ аварія | аварійних ]] ситуаціях , наприклад при аварійному падінні тиску на одній з ділянок трубопроводу , на суміжних тиск зберігається , що може призвести до утворення зворотного струму середовища , неприпустимого для нормальної роботи системи і небезпечного для її устаткування.

Основними видами зворотних клапанів є власне 'зворотні клапани і 'зворотні затвори, головне їх відмінність - в конструкції затвора (елементу, перекриває потік середовища, сідаючи в сідло) , у першому він виконується у вигляді золотника, у другому - у вигляді круглого диска, який часто іменують затріски.

Принцип дії

При отсутствии потока среды через арматуру золотник в обратном клапане или захлопка в обратном затворе под действием собственного веса или дополнительных устройств (например пружины) находятся в положении «закрыто», то есть затвор находится в седле корпуса. При возникновении потока затвор под действием его энергии открывает проход через седло. Ясно, что для того, чтобы поток среды изменил своё направление на противоположный он должен остановиться. В этот момент скорость потока становится нулевой, затвор возвращается в исходное закрытое положение, а давление с обратной стороны прижимает золотник или захлопку, препятствуя возникновению обратного потока среды. Таким образом, срабатывание обратной арматуры происходит под действием самой среды и является полностью автоматическим[1].

Конструктивні типи

Зворотний клапан

'Зворотні клапани до 1982 а в Росії називалися 'підйомними клапанами Помилка цитування: Відсутній тег </ref> за наявності тегу <ref>

Зворотний затвор

Раніше ці пристрої називалися ' поворотними зворотними клапанами ' <ref name="Гос"> </ ref > . На відміну від більшості видів зворотних клапанів , в зворотних затворах вісь сідла збігається з напрямком потоку середовища через затвор. Сідло при відсутності потоку через нього перекривається Захлопки ( на рис. Праворуч виділена червоним кольором , на рис. Ліворуч вид на Захлопки зсередини) , яка закріплена на осі , розташованої вище осі проходу. Під дією середовища затріски повертається на деякий кут , відкриваючи їй прохід , при зупинці потоку затріски під власною вагою падає на сідло. У затворах з великими діаметрами при цьому відбувається удар затріски про сідло , що з часом може призвести до виходу затвора з ладу і з'являється можливість [ [ Гідравлічний удар | гідравлічного удару ]] в системі при спрацьовуванні пристрою. У зв'язку з цим зворотні затвори діляться на <ref name="Г"> </ ref > :

Прості

Затвори з діаметрами до 400 мм, в яких ударні явища не надають серйозного впливу на роботу затвора і систему, в якій він встановлений.

Безударні

Затвори зі спеціальними пристроями , які роблять посадку затріски на сідло більш плавною і м'якою. В якості таких пристроїв застосовуються гідравлічні [ [ демпфер ]] и і вантажі , що встановлюються на Захлопки безпосередньо , або за допомогою важеля. Істотний мінус ненаголошених конструкцій полягає в неможливості їх установки на будь-яких ділянках трубопроводу , крім горизонтальних .В цілому зворотні затвори мають ряд переваг перед зворотними клапанами , серед яких менша чутливість до забруднених середах і можливість забезпечення [ [ Працездатність | працездатності ]] затворів для вельми великих діаметрів трубопроводів , наприклад таких як гігантський зворотний затвор на малюнку , що використовується [ [ Національне управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору | NASA ]] в повітряних системах <ref name="У"> </ ref > .

Міжфланцеві зворотні клапани

Більш компактні технічні рішення для зменшення будівельної довжини і витрат на монтаж використовуються в Міжфланцеве пружинних дискових і двостулкових зворотних клапанах . Основна їх відмінність від стандартних зворотних клапанів ( затворів ) - відсутність [ [ Фланець | фланців ]] для з'єднання з [ [ трубопровід ]] ами . Тобто конструктивні особливості клапана дозволяють обійтися без збільшують розміри і масу устаткування відповідних фланців. При цьому вага Міжфланцеве зворотного клапана може бути в 5 разів менше , а будівельна довжина - може в 6-8 разів менше ніж у аналогічних конструкцій з використанням звичайних зворотних клапанів або затворів.Клапани, що мають робочі елементи за розмірами рухається потоку , монтуються у фланцевих розривах трубопроводів з використанням відповідних для перекачується матеріалу прокладок. Принциповим також є можливість установки подібних клапанів не тільки на горизонтальних , але і вертикальних ділянках трубопроводів. Меж фланцеві пружинні дискові зворотні клапани можуть оснащуватися спеціальними різьбовими отворами для зняття статичного заряду . Подібна модифікація затребувана на вибухонебезпечних хімічних виробництвах .

Міжфланцеві пружинні дискові зворотні клапани

Принцип дії Міжфланцеве пружинних дискових зворотних клапанів аналогічний приципу дії кульових зворотних клапанів. Але за рахунок використання в якості затвора диска (пластини) замість кулі досягаються переваги у вазі і будівельної довжині конструкції. З цієї ж причини діапазон розмірів Міжфланцеве пружинних дискових зворотних клапанів більше і складає 15 ÷ 200 мм.Меж фланцеві пружинні дискові зворотні клапани можуть встановлюватися і в стандартному горизонтальному виконанні, а також - вертикально.

Міжфланцеві двостулкові зворотні клапани

Діапазон розмірів Міжфланцеве двостулкових зворотних клапанів ще ширше , ніж у Міжфланцеве пружинних дискових зворотних клапанів - від 50 до 700 мм. У складних і великих системах при зупинках насосів або в результаті яких-небудь аварійних ситуацій можуть виникати гідроудари , які можуть завдати істотної шкоди всій системі. У таких випадках рекомендується використовувати клапани з амортизаторами для демпфірування гідроударів . Актуально також виконання клапанів зі спеціальною антикорозійною [ [ Футеровка | футерівкою ]] :

  • Виконання з пластикової футерівкою : для питної води і морської води
  • Виконання з гумовою футеровкою : для морської води , каналізації , суднобудування

Інші конструкції

У всіх описаних вище випадках зворотна арматура пропускає середу в одному напрямку і запобігає її рух у протилежному, діючи при цьому автоматично і будучи арматурою прямої дії, але існують також конструкції, в яких поєднані функції зворотної та запірної арматури.

'Незворотно-запірні' - це зворотні клапани і затвори, які можливо примусово закрити за допомогою ручного або механічного пристрою ( пневмо-, [[Пневматичний привід арматури # Гідравлічні приводи | гідро-] ] або електроприводу).

У 'незворотно-керованих' можливо не тільки примусове закриття, а й відкриття затвора <ref name="У"> </ ref> <ref name="Г"> </ ref> <ref> Трубопровідна арматура з автоматичним управлінням. Довідник. Під загальною редакцією С. І. Косих. - Л.: Машинобудування, 1982. </ Ref>.


Матеріали

Корпусні деталі виготовляються зворотних клапанів із:

  • латуні;
  • бронзи;
  • титану (хімічний елемент);
  • високотемпературних феритних сталей;
  • неметалічних матеріалів;
  • чавун;
  • сталей (в тому числі аустенітних, легованих і нержавіючих);
  • коррозійнностійких і жароміцних сплавів і т.п.


Необхідна герметичність затвору на сідлі зворотного клапана забезпечується спеціальними поверхнями ущільнювачів, які виготовляються з:

  • гуми;
  • пластмаси;
  • без кілець;
  • з наплавленням із корозійнастійкої сталі або твердого сплаву.

Виробники

  • «Натур-Енерго ПЛЮС», Україна;
  • «Гідротек», Україна;
  • «Гідропневмосистеми», Україна;
  • «Idrosanitaria Tecnica Italiana Ko s.r.l», Італія та інші.


Умовні позначення на принципових схемах


Примітки

У 2007 році на заміну ГОСТ 24856-81 набув чинності ГОСТ Р 52720-2007, що встановив нові терміни і визначення в галузі трубопровідної арматури.

  1. Поговорим об арматуре. Р. Ф. Усватов-Усыскин — М.: Vitex, 2005.
  2. Трубопроводная арматура. Справочное пособие. Д. Ф. Гуревич — Л.: Машиностроение, 1981.
  3. Гiдроприводи та гiдропневмоавтоматика: Пiдручник /В.О.Федорець, М.Н.Педченко, В.Б.Струтинський та iн. За ред. В.О.Федорця. — К:Вища школа,— 1995.- 463 с.
    1. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок .D0.A3 не вказаний текст