Гідравлічний підсилювач

Гідравлічним підсилювачем - називають пристрій, який дозволяє при невеликій потужності на вхожі керувати на виході розподілом потужного потоку робочої рідини, що надходить від зовнішнього джерела енергії.Отже, гідропідсилювач - це гідравлічний пристрій, у якому рух керуючого елемента перетворюється у рух керованого елемента великої потужності, узгоджений з рухом керуючого елемента за швидкістю, напрямом і переміщенням.

Гідропідсилювач

Загальні відомості

У сучасному машинобудуванні найбільшо поширення набули електричні, пневматичні та гідравлічні системи автоматичного керування (САК). Вони застосовуюмться у різних галузях техніки і особливо у системах керування сучасними транспортними машинами, включаючи автомашини, морські судна, літальні апарати, у верстатобудуванні, робототехніці, гнучких виробничих системах. Особливо широко автоматичні гідравлічні системи застосовуються у машинобудуванні для копіювання перміщень (копіювальні слідкуючі системи).


Залежно від методу керування вихідним елементом гідропідсилювачі можуть бути розділені на три групи:

  • Гідропідсилювачі без зворотного звязку.
  • Гідропідсилювачі із зворотнім звязком.
  • Гідропідсилювачі з комбінованою системою керування.

Підсилювачі, побудовані за першим методом керування та із зворотнім звязком, що здійснюється за положенням золотника виконавчих механізмів, прості у коструктивному відношені, надійні в експлуатації. Однак вони не змінюють основні статистичні та динамічні характеристики виконавчих механізмів і є підсилювачами потужності сигналу похибки.

Гідропідсилювачі, в яких обробка вхідного сигналу відбувається примусово при порівнянні з виходом (з метою припинення дії сигналу), називається гідропідсилювачами із зворотнім звязком. Вони зайшля широке застосування у слідкуючих системах. Гідропідсилювач слікуючої системи - це силовий гідропривід, у якому виконавчий механізм (вихід) відтворює (відсліджує) закон руху керуючого органа (входу), для чого у системі передбачено безперервний звязок між вихідним і вхідниім елементами, який називається зворотнім звязком.


Рис. 1. Одна із конструктивних схем гідропісилювача
Рис. 2. Конструктивна схема золотникового розприділювача

Золотникові гідропідсилювачі

Робочим елементом гідропідсилювачів цього типу є циліндричний золотник з кільцевими проточками і поясками (золотниковий розподільник), який переміщується в осьовому напрямі у втулці, що має вікна для підводу і відводу рідини.

Основна перевага золотникових розподільників полягає у тому, що вони максимально врівноважені від статистичних сил тиску рідини і при відповфдному конструктивному виконанні мають відносно малі сили тертя, менш чутливі до забруднення рідини, прості у виготовлені.

Золотниковий розподільник - гідравлічний розподільник, в якому запорно-регулюючим елементом служить золотник. В якості золотника частіше всього використовують циліндр перемінного діаметра (рис. 2). Однак відомі і інші конструкції золотників.

ПРИНЦИП ДІЇ

В найпростішому випадку золотник може займати 3 позиції. В нейтральному положені, показаному на рис. 2, канали розприділювача закриті и рідина не поступає від насоса ні в одну із порожнонину гідроциліндра — шток залишається в стані спокою. При зміщенні золотника вліво рабоча рідина по каналам в корпусі розприділювача та по трубопроводам поступає в ліву порожнину гідроциліндра, і шток висувається. Якщо ж золотник Змістити вправо від нейтрального положення, то рабоча рідина буде поступати вже в праву порожнину гідроциліндра, а із лівої порожнини піде на злив в гідробак. В цьому положені золотника шток висувається.

Варто відзначити, що при подачі рідини в праву порожнину гідроциліндра (в поршневу порожнину), шток рухається з меньшою швидкістю, ніж при подачі в леву порожнину (штокову порожнину). Це пояснюється тим, що частина обєму штокової попорожнини займає шток, і ця порожниеа заповнюється скоріше.

Гідропідсилювачі типу сопло-заслінка

Гідропісилювачі с клапановими розподілювачами

Гідропідсилювач крутного моменту