Відмінності між версіями «Відцентровий лопатевий насос»

(Див. також)
Рядок 60: Рядок 60:
 
* ВАТ “Торговий дім “Насосенергомаш” (м. Суми), СМПО (м. Суми),  
 
* ВАТ “Торговий дім “Насосенергомаш” (м. Суми), СМПО (м. Суми),  
 
* Свеський насосний завод (м. Свеса Сумської обл.).  
 
* Свеський насосний завод (м. Свеса Сумської обл.).  
 
== Див. також ==
 
 
* [[Компресор]]
 
* [[Помпа пожежна]]
 
* [[Гідравлічна потужність насоса]]
 
* [[Дозувальний насос]]
 
* [[Ґрунтовий насос]]
 
* [[Вакуум-насос]]
 
* [[Буровий насос]]
 
* [[Гідронасос]]
 
* [[Дозувальний насос]]
 
* [[Насос вугільний]]‎
 
* [[Насос відцентровий секційний]]
 
* [[Насос відцентровий]]‎
 
* [[Насос вихровий]]‎
 
* [[Насос вставний]]
 
* [[Насос ґвинтовий]]‎
 
* [[Насос діафрагмовий]]‎
 
* [[Насос діафрагмово-поршневий]]
 
* [[Насос дисковий]]‎
 
* [[Насос-живильник]]
 
* [[Насос заглибний]]
 
* [[Насос лопатевий]]
 
* [[Насос магістральний]]
 
* [[Насос-мотор]]
 
* [[Насос об'ємний]]
 
* [[Насос осьовий]]
 
* [[Насос пластинчастий]]
 
* [[Насос плунжерний]]
 
* [[Насос поршневий]]‎
 
* [[Насос радіально-поршневий]]
 
* [[Насос роторний]]
 
* [[Насос свердловинний]]
 
* [[Насос струминний]]‎
 
* [[Насос тертя]]
 
* [[Насос трюмний]]
 
* [[Насос шестирінчастий]]
 
* [[Насос шиберний]]
 
* [[Насос шламовий]]
 
* [[Насос шланговий]]
 
* [[Насос штанговий]]
 
* [[Насосно-компресорна колона]]
 
* [[Помпа]]
 
  
 
== Література ==
 
== Література ==

Версія за 20:53, 5 грудня 2011

Малогабаритний насос з електроприводом
Великий насос з електроприводом, Німеччина.
Умовне позначення насоса на принципових схемах

Насос (Шаблон:Lang-ru, Шаблон:Lang-en, Шаблон:Lang-de) — гідравлічна машина, призначена для створення потоку рідкого або газового середовища, яка перетворює механічну енергію приводу насоса у кінетичну енергію та енергію тиску рідини чи газу. Робота насоса характеризується його подачею, напором, потужністю, коефіцієнтом корисної дії та частотою обертання.

Синонім – помпа, нагнітач.

Класифікація насосів

За принципом роботи

Усі насоси за принципом роботи можна розділити на два типи: динамічні та об'ємні.

Динамічні насоси  — це насоси, в яких рідина під впливом гідродинамічних сил переміщається в камері, що постійно сполучена з вхідним і вихідним патрубками насоса.

Динамічні насоси в свою чергу поділяються на лопатеві насоси, насоси тертя та насоси інерційного типу. Найбільшого поширення набули лопатеві насоси.

Лопатеві насоси  — це ті насоси, в яких рідина переміщається за рахунок енергії, що передається їй при обтіканні лопатей робочого колеса. Лопатеві насоси поділяються на два види: відцентрові та осьові. У відцентрових насосах рідина переміщається через робоче колесо від центру до периферії, а в осьових - через робоче колесо в напрямку його осі.
У насосах тертя рідина переміщається за рахунок сил тертя. До насосів цього типу відносяться: вихрові, дискові, черв'ячні та гідрострумині.
Робота інерційних насосів базується на збудженні в рідині коливань, що сприяють її руху. Конструкція всіх вібраційних насосів є однотипною. Насос складається з електромагніту, вібратора, поміщених в корпус.

Об'ємні насоси  — це насоси, в яких рідина переміщається за рахунок періодичної зміни об'єму робочої камери, що поперемінно сполучається з вхідним і вихідним патрубками насоса. До них відносяться поршневі, пластинчасті, мембранні, гвинтові, шестеренчасті, перистальтичні.

За призначенням

За призначенням насоси підрозділяють на: водопровідні, вугільні, ґрунтові, землесоси, шламові, піскові, суспензійні, нафтові.

Застосування

Н. широко застосовуються в усіх без винятку галузях народного господарства в системах водо- і теплопостачання, водовідливу, переміщення гідросумішей твердих сипких матеріалів (в т. ч. вугілля, породи та відходів збагачення), нафти та нафтопродуктів тощо.

Застосовується, наприклад, для напомповування газу у шини, підняття поди з поверхневих горизонтів (гідрант); перепомповування фекалій, рідин і навіть плазми.

Технічні характеристики

Характеристика насоса

Характеристика насоса - це залежність необхідного напору H від подачі Qн рідини, H(Qн).

Потужність насоса

ПОТУЖНІСТЬ НАСОСА (Шаблон:Lang-ru; Шаблон:Lang-en, Шаблон:Lang-de) – енергія, яка підводиться до насоса від двигуна за одиницю часу.

Напір насоса

Напір насоса – різниця повних питомих енергій середовища, яке перекачують, при виході з насоса та на вході в насос. В технічній літературі можуть використовуватися поняття масовий, ваговий та об’ємний напір. У гідравлічних розрахун-ках ГТС під загальним поняттям “напір” розуміють ваговий на-пір, який вимірюють у метрах.

Коефіцієнт корисної дії насоса

КОЕФІЦІЄНТ КОРИСНОЇ ДІЇ (К.К.Д.) НАСОСА – відношення корисної потужності насоса Pі до потужності Р, споживаної ним у розглядуваній робочій точці, η = Pі / P.

Схеми роботи насосів

  • ПАРАЛЕЛЬНА РОБОТА ВІДЦЕНТРОВИХ НАСОСІВ , (Шаблон:Lang-ru, Шаблон:Lang-en, Шаблон:Lang-de) – сумісна робота кількох насосів на один загальний або кілька зв’язаних між собою напірних трубопроводів. Для побудови сумарної характеристики двох однакових насосів необхідно подвоїти абсциси одного насоса при однакових ординатах (напорах). Продуктивність кожного насоса, які вибирають для паралельної роботи, має дорівнювати половині розрахункової витрати, а напір відповідати повній витраті. При зупинці одного насоса продуктивність другого та споживана потужність збільшуються. Найбільш ефективною парале-льна робота буде при пологій характеристиці трубопроводу та плавному зниженні характеристики насоса. Аналогічним чином відбувається паралельна робота трьох однакових насосів.
  • ПОСЛІДОВНА РОБОТА ВІДЦЕНТРОВИХ НАСОСІВ (Шаблон:Lang-ru, Шаблон:Lang-en, Шаблон:Lang-de) – здійснюється подачею води одним насосом у всмоктувальний патрубок другого при необхідності збільшити напір, зберігаючи витрату сталою (або майже сталою).

Виробники насосів в Україні

Найбільш відомими в Україні центрами насособудування є такі спеціалізовані насосні заводи:

  • ТОВ “Торговий дім “Південгідромаш” (м. Бердянськ Запорізької обл.),
  • ВАТ “Торговий дім “Насосенергомаш” (м. Суми), СМПО (м. Суми),
  • Свеський насосний завод (м. Свеса Сумської обл.).

Література

  • Шаблон:МГЕ
  • Гiдроприводи та гiдропневмоавтоматика: Пiдручник /В. О. Федорець, М. Н. Педченко, В. Б. Струтинський та iн. За ред. В. О. Федорця. — К:Вища школа,— 1995.- 463 с.  — ISBN 5-11-004086-9pt:Bomba (mecânica)




Загальні відомості

Лопастеві насоси (а серед них - відцентрові) - основний тип насосів як з точки зору продуктивності та універсальності, так і їх поширеності (не менше 75% промислових насосів). Найменші можна взяти в руку, а найбільші досягають декількох метрів у діаметрі. Потужність відцентрових насосів може складати від часток кіловата до багатьох тисяч кіловат.

Принцип роботи. Рідина надходить до центральної частини робочого колеса (крильчатки). Крильчатка встановлена на валу в корпусі і приводиться в обертання електричним або іншим двигуном. Енергія обертання передається крильчаткою рідині; рідина переміщається на периферію крильчатки, збирається в кільцевому колекторі (равлику) і віддаляється через вихідний патрубок. Патрубок має розширюючу форму; швидкість потоку в ньому падає, і частина кінетичної енергії рідини, взятої в робочому колесі насоса, перетвориться в потенційну енергію тиску. Збільшення тиску на виході з насоса може бути досягнуто збільшенням або частоти обертання, або діаметра крильчатки.