Відмінності між версіями «Анрі Дарсі»

Рядок 3: Рядок 3:
 
Під керівництвом Дарсі в м. Діжоні була створена перша в Європі система міських очисних споруд з різними фільтраційними засипками. Це настільки змінило місто в кращу сторону, що вже на наступний день після смерті Дарсі від пневмонії, головній площі міста було присвоєно його ім'я.
 
Під керівництвом Дарсі в м. Діжоні була створена перша в Європі система міських очисних споруд з різними фільтраційними засипками. Це настільки змінило місто в кращу сторону, що вже на наступний день після смерті Дарсі від пневмонії, головній площі міста було присвоєно його ім'я.
  
[[Файл:Henry Darcy.jpg]]
+
[[Файл:Henry Darcy.jpg|right|thumb]]
  
 
== Біографія ==
 
== Біографія ==

Версія за 17:05, 6 лютого 2011

Анрі Філібер Гаспар Дарсі (фр. Henry Philibert Gaspard Darcy, 10 червня 1803, Діжон, - 2 січня 1858, Париж) - французький інженер-гідравлік, що обгрунтував закон Дарсі (1856), що зв'язує швидкість фільтрації рідини в пористому середовищі з градієнтом тиску:«Видимо, для піску однієї якості, що пропускається їм витрата прямо пропорційний натиску і обернено пропорційний товщині фільтруючого шару (грунту).» Ім'ям Дарсі названа одиниця вимірювання проникності пористого середовища.

Під керівництвом Дарсі в м. Діжоні була створена перша в Європі система міських очисних споруд з різними фільтраційними засипками. Це настільки змінило місто в кращу сторону, що вже на наступний день після смерті Дарсі від пневмонії, головній площі міста було присвоєно його ім'я.

Henry Darcy.jpg

Біографія

Анрі Дарсі народився у Діжоні, Франція. Незважаючи на смерть свого батька в 1817 році, коли йому було 14 років, його мати була в змозі зайняти гроші, щоб заплатити за його вчителів. У 1821 році він вступив до Ecole Polytechnique (Політехнічна школа) в Парижі, і через два роки переводиться École des Ponts et Chaussées(школа мостів і доріг), що призводить до праці в Корпорації Доріг і Мостів.

Анрі зустрів англійську жінка, Генріетту Карей, чия сім'я жила у Діжоні, і одружився з нею в 1828 році.

Як член Корпорації, він побудував вражаючу водопровідну систему під тиском в Діжоні після провалу спроби постачати чисту, прісну воду шляхом буріння свердловин. Система постачала воду з Rosoir Spring 12.7 км по закритому водопроводу у водосховища біля міста, звідки потім подається в мережу з 28,000 метрів під тиском труб. Система була повністю закрита і під тиском сили тяжіння, і, отже, не вимагає фільтрів або насосів. Він також брав участь у багатьох інших громадських роботах всередині і навколо Діжона, а також у політиці устрії міста Діжон.

У цей період він модифікува рівняння Проні для розрахунку втрат напору на тертя, яке після подальшої модифікації Юліуса Вейсбаха, стало відомим рівняннм Дерсі-Вейсбаха, яке використовується сьогодні.

У 1848 році він став головним інженером в département Côte-d'Or(Діжон є столицею). Незабаром після цього він покинув Діжон через політичний тиск, але був призначений головним директором з проблем Води та Тротуарів і получив офіс в Парижі. В цьому положенні, він був у змозі приділяти більше уваги його дослідження гідравліки, особливо на потік і втрати на тертя в трубах. У цей період він удосконалив дизайн трубки Піто, якою користуються сьогодні.

Він залишив свій пост в 1855 році через погане здоров'я, але йому було дозволено продовжити свої дослідження в Діжоні. У 1855 і 1856 він провів ряд експериментів, які потім стали відомі як закон Дарсі, спочатку розроблені для опису потоку через піски, з тих пір він був узагальнений на різні ситуації і широко використовується сьогодні. Одиниця проникності рідини, дарсі, названа в його честь.

Він помер від пневмонії під час поїздки в Париж в 1858 році і був похований на Cimetière de Dijon (Кладовище Джіжона) у Діжоні.

Діяльність у гідравліці

5 березня 1834, він послав доповідь меру Діжона на тему "Шляху забезпечення води для міста". Його проект - будівництво підземного водопроводу протяжністю 12 км, від Rosoir Spring до Val Suzon в Діжоні. Робота почалася в 1839 році. Він був призначений головним інженером відділу Côte-d'Or в цьому році. Робота закінчилася 6 вересня 1840. Після 3 годин подорожі, 7000 літрів води, надходять в бак кожну хвилину в Порт Гійом. Це водопостачання внесло великий внесок у розвиток міста Діжон і здоров'я його мешканців. У 1847 році, проточна вода досягає всіх поверхів будинків у Діжоні, що робить його другим найкращим містом у Європі після Риму.

Дарсі також сприяє приходу залізниці в Діжон. У 1844 році він розробив макет залізниці з Парижа в Ліон через Діжон. Він є творцем тунелю Блез Нідерландів, недалеко від Діжона.

У 1848 році, Дарсі, знайшов слабку підтримку нової влади Тимчасового уряду в Бурже. 16 червня 1848 року, він получив титул головного інженера-директора в Послугах водопостачання і доріг в Парижі. У ході свого короткого перебування в Бурже, він повинен працювати на канал проекту de la Sauldre через la Sologne, роботи почалися з літа 1848 року.

У 1850 році він був призначений генеральним інспектором другого класу, але повинний просити звільнення в кінці року за станом здоров'я.

У 1856 році він опублікував свій трактат на громадські фонтани міста Діжон, де використовувалася формула яку він створив. Одиниця проникності рідини: якщо витрата рідини становить 10-3 м3/с при динамічному коефіцієнті в’язкості рідини 10-3 Па•с, довжині зразка пористого середовища 1 м, площі фільтрації 1 м2 і перепад тиску 0,98 .10-6 Па: 1Д = 1,02 .10-12 м2.

Він опублікував ще один трактат в 1857 році, на дослідження експериментального руху води по трубах.

Незабаром після його смерті в 1858 році, його ім'я надається місту Діжон, Place du Château d'eau. У 1880 був побудований сад, який носить його ім'я, на першому водосховищі в Діжоні.

Роботи

Бюст Анрі Дарсі Дарсі в саду Діжона, побудував перше водосховище в місті
  • Анрі Дарсі, Громадські фонтани у місті Діжоні: виклад і застосування принципів, форми, які будуть використовуватися в питаннях водопостачання, Далмонт Віктор, Париж, 1856 [1]
  • Анрі Дарсі, Експериментальні дослідження руху води в трубах, Imprimerie impériale, Париж, 1857 [2]
  • Анрі Дарсі, "Зверніть увагу на деякі зміни які необхідно внести до трубки Піто", в Annales des Ponts et Chaussées, 1858, стор 351-359 [3]
  • Анрі Дарсі, Анрі Базена, Гідравлічні Дослідження, проведені Анрі Дарсі продовжував Анрі Базена. Частина I. Експериментальні дослідження на потік води у відкритих каналах, Imprimerie Imperial, Париж, 1865 [4]
  • Анрі Дарсі, Анрі Базена, Гідравлічні Дослідження, проведені Анрі Дарсі продовжував Анрі Базена. Частина II. Експериментальні дослідження коливання, Imprimerie Imperial, Париж, 1865

Почесті

Дарсі був призначений радником Діжона 10 грудня 1834. Він залишався головою до 1848 року.

Він був призначений кавалером ордена Почесного легіону 31 серпня 1842 на знак визнання послуг інженера.

У 1845 році він став членом Академії наук, мистецтв і літератури Діжона.

В 1846 році, місто Діжон дає йому на все життя безкоштовну подачу води в його будинок.


Джерела і посилання

  • " Les grandes figures disparues de la spéléologie française" в Spelunca (Спеціальний Centennial спелеології), № 31, липень-вересень 1988, p. 44
  • Фізики в Бургундії, під керівництвом Michel Pauty, CCSTI Бургундії, 2005

Статті за темою

Зовнішні посилання