Гідротрансформатор
Версія від 13:48, 12 грудня 2010, створена VicktoR (обговорення • внесок)
Гідротрансформатор
Гідротрансформатор пристрій, що служить для передачі обетртового моменту від двигуна автомобіля до коробки передач, і дозволяє автоматично змінювати крутний момент і частоту обертання, що передаються коробці передач.
Використання
- автоматичні коробки передач на автомобілях,автобусах, позашляхових вантажних автомобілях;
- Системи суднових двигунів;
- Промислові електропередачі, майже всі сучасні навантажувачі, бурові установки, устаткування і локомотиви.
Основні частини гідротрансформатора
- насосне колесо або насос;
- плита блокування;
- турбіна;
- реактор;
- обгонна муфта.
Принцип роботи
- Насосне колесо механічно пов'язано з двигуном. В якості включеного вентилятора (турбіни) виступає турбінне колесо, поєднане через шліци з валом АКПП. Подібно вентилятору - насосу, крильчатка насосного колеса гідротрансформатора, обертаючись, створює потік рідини (масла). Потік масла змушує обертатися турбінне колесо гідротрансформатора. У даному випадку гідротрансформатор працює як звичайна гідромуфта, лише передаючи за допомогою рідини крутний момент від двигуна на вал АКП, не збільшуючи його.
- У гідротрансформаторі в процес перетворення крутного моменту крім насосного та турбінного коліс включений реактор, який змінює напрям потоку рідини.
- Подібно повітрю, обертає лопатки вентилятора - турбіни, потік рідини (масла), що обертає турбінне колесо гідротрансформатора, все ще володіє значною залишковою енергією. Статор направляє цей потік назад на крильчатку насосного колеса, змушуючи її обертатися швидше, збільшуючи тим самим крутний момент. Чим менше швидкість обертання турбінного колеса гідротрансформатора по відношенню до швидкості обертання насосного колеса, тим більшою залишкової енергією володіє масло, яке повертається статором на насос, і тим більшим буде момент, створюваний у гідротрансформаторі.