Електропроводка
Електропроводка — сукупність проводів і кабелів з кріпленнями, підтримуючими та захисними деталями, які прокладено на поверхні чи всередині конструктивних елементів будівель і споруд.
Зміст
Види проводки
Електропроводка за способом монтажу поділяється на відкриту та сховану.
Відкрита - електропроводка, прокладена по поверхні стін, стель, по фермам та іншим будівельним елементам будівель і споруд, по опорам і т.п. При відкритій електропроводці застосовуються такі способи монтажу: безпосередньо по поверхні стін, стель і т.п., на струнах, тросах, роликах, ізоляторах, в трубах, коробах, гнучких металорукавах, на лотках, в спеціальних плінтусах, вільною підвіскою і т.п.
Прихована електропроводка - прокладена всередині конструктивних елементів будівель і споруд (в стінах, перегородках, підлогах, перекриттях тощо). При прихованій електропроводці застосовуються такі способи монтажу: в трубах, гнучких металорукавах, коробах, замкнутих каналах і пустотах будівельних конструкцій, під штукатуркою.
Зовнішньою електропроводкою
Зовнішньою електропроводкою називається електропроводка, прокладена по зовнішніх стінах будівель і споруд, під навісами тощо, а також між будівлями на опорах (не більше чотирьох прогонів завдовжки до 25 м кожний) поза вулицями, дорогами тощо. Зовнішня електропроводка може бути відкритою і прихованою. Вводом від повітряної лінії електропередавання називається електропроводка, яка сполучає відгалуження від повітряних ліній із внутрішньою електропроводкою, рахуючи від ізоляторів, установлених на зовнішній поверхні (стіні, даху) будівлі або споруди, до затискачів ввідного пристрою.
Способи кріплення
Загальні вимоги
Допустимі тривалі струми на проводи і кабелі електропроводки мають прийматися згідно з гл. 1.3 Правил влаштування електроустановок з урахуванням температури навколишнього середовища і способу прокладання. У сталевих та інших механічно міцних трубах, рукавах, коробах, лотках і замкнутих каналах будівельних конструкцій будівель допускається спільне прокладення проводів і кабелів (за винятком взаєморезервованих):
- Усіх кіл одного aгpeгату;
- Силових і контрольних кіл декількох машин, панелей, щитів, пультів тощо, пов'язаних технологічним процесом;
- Кіл, які живлять складний світильник;
- Кіл декількох груп одного виду освітлення (робочого або аварійного) із загальним числом проводів у трубі що не перевищує восьми;
- Освітлювальних кіл до 42 В з колами понад 42 В за умови укладання проводів кіл до 42 В в окрему ізоляційну трубу.
В одній трубі, рукаві, коробі, пучку, замкнутому каналі будівельної конструкції або на одному лотку заборонено спільне прокладення взаєморезервованих кіл, кіл робочого і аварійного (евакуаційного) освітлення, а також кіл до 42 В з колами понад 42 В. Прокладення цих кіл допускається лише в різних відсіках коробів і лотків, які мають суцільні поздовжні перегородки з межею вогнестійкості, не меншою ніж 0,25 год, з вогнетривкого матеріалу. Допускається прокладати кола аварійного (евакуаційного) і робочого освітлення з різних зовнішніх боків профілю (швелера, кутика тощо). У кабельних спорудах, виробничих приміщеннях і електроприміщеннях для електропроводки слід застосовувати проводи і кабелі з оболонками тільки з важкоспалимих або вогнетривких матеріалів, а незахищені проводи з ізоляцією тільки з важкоспалимих або вогнетривких матеріалів.