Master Terminal Unit
Табака Ярослав Іванович КА-41
Master Terminal Unit (MTU) - диспетчерський пункт управління (головний термінал); здійснює обробку даних і керування високого рівня, як правило, в режимі м'якого реального часу. Одна з основних функцій - забезпечення інтерфейсу між людиною-оператором і системою. MTU може бути реалізований в самому різноманітне вигляді - від одиночного комп'ютера з додатковими пристроями підключення до каналів зв'язку до великих обчислювальних систем та / або об'єднаних в локальну мережу робочих станцій і серверів.
Структура системи
SCADA системи зазвичай мають три основних елементи:
1.Майстер Terminal Unit (MTU)
2.Віддаленого терміналу (RTU)
3.Обладнання зв'язку
Віддалений термінал підключається безпосередньо до контрольованого об'єкту і здійснює управління в режимі реального часу. Таким терміналом може служити як примітивний датчик, який здійснює знімання інформації з об'єкта, так і спеціалізований багатопроцесорний відмовостійкий обчислювальний комплекс, який здійснює обробку інформації та управління в режимі реального часу. Диспетчерський пункт управління здійснює обробку даних і керування високого рівня, як правило, в режимі квазіреальність часу. Він забезпечує людино-машинний інтерфейс. MTU може бути як одиночним комп'ютером з додатковими пристроями підключення до каналів зв'язку, так і великої обчислювальної системою або локальною мережею робочих станцій і серверів. Комунікаційна система необхідна для передачі даних з RTU на MTU і назад. В якості комунікаційної системи можуть використовуватися наступні канали передачі даних: виділені лінії, радіомережі, аналогові телефонні лінії, ISDN мережі, стільникові мережі GSM (GPRS). Найчастіше пристрої підключаються до декількох мереж для забезпечення надійності передачі даних.
Тенденції розвитку
Диспетчерські пункти управління (MTU) Головною тенденцією розвитку MTU (диспетчерських пунктів управління) є перехід більшості розробників SCADA-систем на архітектуру клієнт-сервер, що складається з 4-х функціональних компонентів.
1. User (Operator) Interface (інтерфейс користувача / оператора) виключно важлива складова систем SCADA. Для неї характерні а) стандартизація інтерфейсу користувача навколо декількох платформ, б) все більш зростаючий вплив Windows NT; в) використання стандартного графічного інтерфейсу користувача (GUI); г) технології об'єктно-орієнтованого програмування: DDE, OLE, Active X, OPC (OLE for Process Control), DCOM, буд) стандартні засоби розробки додатків, найбільш популярні серед яких, Visual Basic for Applications (VBA), Visual C + +; е) поява комерційних варіантів програмного забезпечення класу SCADA / MMI для широкого спектру завдань. Об'єктна незалежність дозволяє інтерфейсу користувача представляти віртуальні об'єкти, створені іншими системами. Результат розширення можливостей з оптимізації HMI-інтерфейсу.
2. Data Management (управління даними) відхід від вузькоспеціалізованих баз даних убік підтримки більшості корпоративних реляційних баз даних (Microsoft SQL, Oracle). Функції управління даними і генерації звітів здійснюються стандартними засобами SQL, 4GL; ця незалежність даних ізолює функції доступу і управління даними від цільових завдань SCADA, що дозволяє легко розробляти додаткові додатки з аналізу та управління даними.
3. Networking & Services (мережі та служби) перехід до використання стандартних мережевих технологій і протоколів. Служби мережевого управління, захисту та управління доступом, моніторингу транзакцій, передачі поштових повідомлень, сканування доступних ресурсів (процесів) можуть виконуватися незалежно від коду цільової програми SCADA, розробленої іншим вендором.
4. Real-Time Services (служби реального часу) звільнення MTU від навантаження перерахованих вище компонентів дає можливість сконцентруватися на вимогах продуктивності для завдань реального і квазі-реального часу. Дані служби являють собою швидкодіючі процесори, які управляють обміном інформацією з RTU та SCADA-процесами, здійснюють управління резидентної частиною бази даних, оповіщення про події, виконують дії з управління системою, передачу інформації про події на інтерфейс користувача (оператора).
Master Terminal Unit
Нижче перераховані деякі характерні особливості процесу управління в сучасних диспетчерських системах:
• У системах SCADA обов'язково наявність людини (оператора, диспетчера);
• Будь-яке неправильне вплив може призвести до відмови (втраті) об'єкта управління або навіть катастрофічних наслідків;
• Диспетчер несе, як правило, спільну відповідальність за управління системою, яка, за нормальних умов, тільки зрідка вимагає підстроювання параметрів для досягнення оптимального функціонування;
• Велику частину часу диспетчер пасивно спостерігає за відображуваної інформацією. Активну участь диспетчера в процесі управління відбувається нечасто, зазвичай у разі настання критичних подій - відмов, аварійних і нештатних ситуацій і пр.;
• Дії оператора у критичних ситуаціях можуть бути жорстко обмежені за часом (кількома хвилинами або навіть секундами).
Джерела
http://plantcontrol.blogspot.com/2010/07/master-terminal-unit-mtu.html