Ефект Коанда

Ефект Коанда-ефект був відкритий у 1932 році руменським вченим Анрі Коандом.Ефект заключається у тому що струя рідини чи газу "прилипає" до поверхні яку обтікає.Ніякого прилипання насправді, звичайно ж, немає. Пояснюється все тієї ж різницею тисків між шарами повітря, яка є причиною і багатьох інших цікавих явищ в повітрі і воді. А в аеродинаміці давно користуються моделлю, заснованої на шарах повітря, що мають однакову швидкість руху.

Візьмемо якийсь прилад, датчик якого має розмір вістря голки, і який вміє вимірювати швидкість водного або повітряного потоку. Цим датчиком-вістрям почнемо перетинати потік поперек, відстежуючи зміну швидкості повітря на різній відстані від обтічної поверхні на цьому маленькому ділянці, розмірами з вістрі голки. І, проводячи ці виміри, ми зауважимо, що швидкість потоку ніколи не змінюється миттєво на велику величину.

367px-Coanda Spoon.jpg


Це - один з базових ефектів аеро-та гідродинаміки. Знаючи це властивість, ми можемо моделювати, тобто, математично розраховувати поведінку потоку. Винахідник або розробник може промоделювати поведінку майбутнього устрою до побудови прототипу чи моделі. Тобто, до дорогих випробувань. Що ж відбувається з потоками при обтіканні поверхні? Причина, швидше за все, в тому, що тертя між твердою поверхнею і граничними до неї шарами потоку менше, ніж між окремими шарами потоку повітря. Крім того, десь на досить великій відстані від поверхні обов'язково з'явиться шар з майже нульовою швидкістю течії щодо розглянутої твердої поверхні.

Загалом, швидкість шарів потоку біля твердої поверхні вище, ніж на деякому віддаленні від поверхні. А ми пам'ятаємо про один з найважливіших законів в аеродинаміці - закон Бернуллі, за яким більш повільні шари повітря дуже поперечне тиск, ніж шари, які рухаються швидше. Тобто, з боку більш повільних верств повітряний потік відчуває поперечне тиск в бік більш швидких шарів. І, весь потік відхиляється. Тобто, в разі ефекту Коанда, відхиляється в бік твердої поверхні, яка його обмежує.