Струминні насоси

Версія від 19:23, 19 квітня 2017, створена Dex (обговореннявнесок) (Класифікація)
Nasosik.JPG

Струминний насос - це пристрій для нагнітання або відсмоктування рідких або газоподібних речовин, транспортування гідросумішей, дія якого заснована на захопленні нагнітаємої (відкачуваної) речовини струменем рідини, пари або газу.

Серед всієї напірної техніки струминні насоси найпростіші за типом конструкції і принципу дії. За рахунок простоти конструкції забезпечується надійність апаратів, які можуть бути одноступінчастими або багатоступінчатими, і застосовуватися для різних цілей і потреб.


Класифікація

Розрізняють:

• Водоструминні насоси – працюють на воді;

• Ежектори – працюють на газі або на воді;

• Інжектори – працюють на парі;

• Гідроелеватори – працють на гарячій воді;

• Газо- або паростуминні компресори – працють на газі або на парі;

Принцип дії

Діють такі апарати на основі принципу передачі кінетичної енергії. Енергія передається від потоку носія з більшим енергетичним потенціалом до носія що транспортується. Важливо відзначити, що в процесі виконання передачі не задіюються механічні пристосування та проміжні вузли. Зважаючи на відсутність рухомих компонентів зростає роль вакуумних камер, якими оснащується струменевий насос. Принцип роботи агрегату передбачає утворення вільного простору в резервуарі, куди і всмоктується рідина. Тобто носій з приймальної камери по всмоктуючим каналах направляється в резервуар, а потім до відділення змішування. У процесі злиття функціональної рідини і носія відбувається обмін енергією, в результаті якого сила потоку слабшає. Кінцевим пунктом в найпростіших системах являється резервуар, в який носій надходить зі зменшеною швидкістю, але зі збереженим напором.

Rys2.JPG

Схема струминного насоса, що застосовується в промисловості, показана на рис. 17.2. Робоча рідина витікає з високою швидкістю через сопло 1 в приймальну камеру 2. Струмінь робочої рідини в приймальній камері стикається з переміщуваною рідиною, що надходить по трубі 3. Завдяки тертю і імпульсному обміну на поверхні струменя в приймальній камері відбуваються захвачування і переміщення рідини, що надходить по трубі 3 в камеру змішування 4 і далі в конічний дифузор 5. У камері змішування відбувається обмін імпульсами між робочою і переміщуваною рідинами; в дифузорі протікає процес перетворення кінетичної енергії в потенційну. З дифузора рідина поступає в напірний трубопровід.

Параметри

Основні параметри струминного насоса:

• Масові витрати робочої і переміщуваної рідин - mp і mп кг/с;

• Тиск робочої і переміщуваної рідин иа вході в насос - pp і рп, Па;

• Тиск суміші робочої й переміщуваної рідин на виході - рс, Па.

Подачу водоструминевого насоса принято характеризувати коефіцієнтом інжекції u = mp / mп = Qп / Qр, де Qп і Qр, - об'ємні подачі.

Роботу водоструминевого насоса, з боку розвиваючого ним тиску, оцінюють відношенням перепадів тисків Δpp/Δрп, де Δрс = рс - рп і Δрр = рр - рп.

В основі теорії струменевих насосів лежить фундаментальне рівняння механіки - рівняння кількості руху. Це рівняння для потоку в струменевому насосі записується:

Rivn 1.JPG

де ср, сп, с3 — теоретичні швидкості в характерних перетинах насоса; φ1, φ2, φ3 — коефіцієнти для цих перетенів, враховуючи втрати напору, віднесені до ділянок потоку в насосі.

Приєднання до рівняння (17.1) рівняння витрати через вихідний розріз камери змішування:

Rivn 2.JPG

дає можливість дослідження робочого процесу струминного насоса і визначення оптимальних співвідношень між геометричними розмірами його частин.


Робочі характеристики

Nasosik3.JPG

Зазвичай струминні насоси не відрізняються високими експлуатаційними показниками, але в деяких випадках їх цілком достатньо. Наприклад, продуктивність апаратів може досягати 30 л/c. Даний показник відноситься до професійної техніки, а спрощені конструкції в середньому забезпечують 15-17 л/c. Що стосується висоти підйому, то робота струминного насоса розраховується на діапазон 8-15 м, хоча деякі модифікації для спеціалізованого призначення можуть забезпечувати і 20-метровий підйом. Але в цьому випадку помітно знижується продуктивність і коефіцієнт корисної дії, тому для подібних потреб частіше використовують альтернативні конструкції насосів.

Використання

Nasosik2.JPG

Різноманітність конструкційних варіантів зумовило і відповідне поширення насосів такого типу. Зокрема, їх використовують в хімічній промисловості для перекачування кислот, лугів, забруднених нафтою носіїв, сольових сумішей і мазуту. Технологи в цій галузі високо цінують механічну витривалість і стійкість, якої відрізняється струменевий насос. Застосування таких агрегатів в побутовій сфері головним чином орієнтоване на підйом води з свердловин. Також високі характеристики стійкості до температур дозволяють задіяти таке обладнання в системах опалення. Для каналізацій таке рішення теж вигідно, оскільки насос ефективно справляється з вилученнями опадів у вигляді мулу і піску. Досить широко струменеві насоси використовуються у процесах видобутку нафти, особливо в умовах з підвищеним газовим фактором. За кордоном струменеві насоси широко застосовуються для відкачування нафти з свердловин. Для цього на майданчику свердловини виконується автономна, досить складна система, що складається з насосів, сепараторів та іншої спеціальної техніки.

Переваги та недоліки

Серед основних переваг таких агрегатів виділяють просту і надійну конструкцію, довговічність в експлуатації, надійність і відсутність чутливості до агресивних середовищ. У значній мірі дані переваги обумовлені тим, що струминні насоси позбавлені наявності рухомих деталей, які в інших насосах швидко зношуються. До слова, ця ж конструктивна особливість дозволяє виконувати насоси невеликих розмірів, що мінімізує витрати в обслуговуванні. Але є і недоліки у таких апаратів, серед яких є необхідність спеціальної підготовки робочих рідин і невисока продуктивність.

Висновок

Принцип роботи струменевих агрегатів зумовив їх специфічний напрямок експлуатації. Таке обладнання практично не використовується в традиційних системах водопостачання і поливу. Зате, завдяки високим показникам зносостійкості, струменеві насоси знайшли своє місце в комунікаційних системах, що працюють в умовах підвищених навантажень. Досить зазначити, що агрегати ефективно справляються з обслуговуванням хімікатів і забруднених середовищ, зберігаючи при цьому початкові робочі характеристики. Але розплачуватися за настільки вагому перевагу власникам обладнання доводиться скромним силовим потенціалом. Невисока продуктивність не завжди є вирішальним фактором у виборі насосів, тому попит на струменеві апарати зберігається.


Література

• Т.М. Башта "Гидравлика, гидромашины и гидроприводы";

• В.Я. Карелін, А. В. Мінаєв "Насосы и насосные станции";

• В.М. Черкаський "Насосы, вентиляторы, компрессоры";

• П.В. Лобачева "Насосы и насосные станции";


Посилання

[1]

[2]