Master Terminal Unit

Табака Ярослав Іванович КА-41

Master Terminal Unit (MTU) - диспетчерський пункт управління (головний термінал); здійснює обробку даних і керування високого рівня, як правило, в режимі м'якого реального часу. Одна з основних функцій - забезпечення інтерфейсу між людиною-оператором і системою. MTU може бути реалізований в самому різноманітне вигляді - від одиночного комп'ютера з додатковими пристроями підключення до каналів зв'язку до великих обчислювальних систем та / або об'єднаних в локальну мережу робочих станцій і серверів.

КОМПОНЕНТИ СИСТЕМИ

SCADA системи зазвичай мають чотири основних елементи:

1.Майстер Terminal Unit (MTU)

2.Віддаленого терміналу (RTU)

3.Обладнання зв'язку

4.Програмне забезпечення SCADA


SCADAPARTS thumb.jpg


Тенденції розвитку

Диспетчерські пункти управління (MTU) Головною тенденцією розвитку MTU (диспетчерських пунктів управління) є перехід більшості розробників SCADA-систем на архітектуру клієнт-сервер, що складається з 4-х функціональних компонентів.

1. User (Operator) Interface (інтерфейс користувача / оператора) виключно важлива складова систем SCADA. Для неї характерні а) стандартизація інтерфейсу користувача навколо декількох платформ, б) все більш зростаючий вплив Windows NT; в) використання стандартного графічного інтерфейсу користувача (GUI); г) технології об'єктно-орієнтованого програмування: DDE, OLE, Active X, OPC (OLE for Process Control), DCOM, буд) стандартні засоби розробки додатків, найбільш популярні серед яких, Visual Basic for Applications (VBA), Visual C + +; е) поява комерційних варіантів програмного забезпечення класу SCADA / MMI для широкого спектру завдань. Об'єктна незалежність дозволяє інтерфейсу користувача представляти віртуальні об'єкти, створені іншими системами. Результат розширення можливостей з оптимізації HMI-інтерфейсу.

2. Data Management (управління даними) відхід від вузькоспеціалізованих баз даних убік підтримки більшості корпоративних реляційних баз даних (Microsoft SQL, Oracle). Функції управління даними і генерації звітів здійснюються стандартними засобами SQL, 4GL; ця незалежність даних ізолює функції доступу і управління даними від цільових завдань SCADA, що дозволяє легко розробляти додаткові додатки з аналізу та управління даними.

3. Networking & Services (мережі та служби) перехід до використання стандартних мережевих технологій і протоколів. Служби мережевого управління, захисту та управління доступом, моніторингу транзакцій, передачі поштових повідомлень, сканування доступних ресурсів (процесів) можуть виконуватися незалежно від коду цільової програми SCADA, розробленої іншим вендором.

4. Real-Time Services (служби реального часу) звільнення MTU від навантаження перерахованих вище компонентів дає можливість сконцентруватися на вимогах продуктивності для завдань реального і квазі-реального часу. Дані служби являють собою швидкодіючі процесори, які управляють обміном інформацією з RTU та SCADA-процесами, здійснюють управління резидентної частиною бази даних, оповіщення про події, виконують дії з управління системою, передачу інформації про події на інтерфейс користувача (оператора).

Master Terminal Unit

Зображення сучасної деспетчерської системи

14.jpg.jpg

Нижче перераховані деякі характерні особливості процесу управління в сучасних диспетчерських системах:

• У системах SCADA обов'язково наявність людини (оператора, диспетчера); • Будь-яке неправильне вплив може призвести до відмови (втраті) об'єкта управління або навіть катастрофічних наслідків; • Диспетчер несе, як правило, спільну відповідальність за управління системою, яка, за нормальних умов, тільки зрідка вимагає підстроювання параметрів для досягнення оптимального функціонування; • Велику частину часу диспетчер пасивно спостерігає за відображуваної інформацією. Активну участь диспетчера в процесі управління відбувається нечасто, зазвичай у разі настання критичних подій - відмов, аварійних і нештатних ситуацій і пр.; • Дії оператора у критичних ситуаціях можуть бути жорстко обмежені за часом (кількома хвилинами або навіть секундами).