Відмінності між версіями «Статистичні критерії згоди 2»

Рядок 9: Рядок 9:
 
=Параметричні та непараметричні критерії згоди=
 
=Параметричні та непараметричні критерії згоди=
  
За потужністю критерії згоди діляться на дві великі групи: параметричні та непараметричні. До параметричних належать критерії, побудовані за допомогою основних параметрів (числових оцінок) вибіркової сукупності ''М'' та σ, або <math>\overline{x}</math> та ''S''. Ці критерії застосовуються лише тоді, коли генеральна сукупність, з якої взято одну або кілька вибірок, розподілена нормально, і за умови рівності ос-новних параметрів, тобто x ̅_1= x ̅_(2 ) та S1 = S2
+
За потужністю критерії згоди діляться на дві великі групи: параметричні та непараметричні. До параметричних належать критерії, побудовані за допомогою основних параметрів (числових оцінок) вибіркової сукупності ''М'' та σ, або <math>\overline{x}</math> та ''S''. Ці критерії застосовуються лише тоді, коли генеральна сукупність, з якої взято одну або кілька вибірок, розподілена нормально, і за умови рівності основних параметрів, тобто <math>{{\overline{x}}_{1}}=~{{\overline{x}}_{2~}}</math> та <math>{{\text{S}}_{\text{1}}}={{\text{S}}_{\text{2}}}</math>.
Непараметричні критерії згоди є функціями лише змін¬них даної сукупності (вибірки) з їх частотами і не потребу¬ють знання типу розподілу генеральної сукупності. Тому їх застосовують при перевірці властивостей гіпотетичного розподілу.
+
 
Параметричні критерії мають сильнішу дискриміную¬чу (роздільну) здатність, більшу потужність порівняно з непараметричними. Коли досліджувана сукупність розпо¬діляється за нормальним законом або не дуже відхиля¬ється від нього, слід надавати перевагу таким критеріям.
+
Непараметричні критерії згоди є функціями лише змінних даної сукупності (вибірки) з їх частотами і не потребують знання типу розподілу генеральної сукупності. Тому їх застосовують при перевірці властивостей гіпотетичного розподілу.
 +
Параметричні критерії мають сильнішу дискримінуючу (роздільну) здатність, більшу потужність порівняно з непараметричними. Коли досліджувана сукупність розподіляється за нормальним законом або не дуже відхиляється від нього, слід надавати перевагу таким критеріям.
 +
 
 +
Поняття статистичного критерію тісно пов'язане з поняттям ступеня вільності. Для більшості критеріїв сту¬пінь вільності є аргументом. Величина <math>\text{N-1}</math>, що стоїть у знаменнику формул для обчислення СКВ, є числом ступенів вільності. Під числом ступенів вільності розуміють число змінних, значення яких задаються довільно Іншими словами, це є загальне число змінних мінус число лінійних зв'язків, накладених на систему, що вивчається.
 +
Під числом ступенів вільності розуміють різницю між числом дослідів та числом характеристик, які визначаються за утвореними даними незалежно одне від одного.

Версія за 10:24, 12 березня 2010

Blue check.png Дана стаття являється неперевіреним навчальним завданням.
Студент: artist1988
Викладач: Назаревич О.Б.
Термін до: 10 березня 2010

До вказаного терміну стаття не повинна редагуватися іншими учасниками проекту. Після завершення терміну виконання будь-який учасник може вільно редагувати дану статтю і витерти дане попередження, що вводиться за допомогою шаблону.



....... Презентація доповіді (університетський репозиторій).

Статистичні критерії згоди

До перевірки тієї чи іншої статистичної гіпотези доцільно підходити з різних теоретичних позицій. Кожна позиція грунтується на розподілі первинних або обчислених даних, які відрізняються від нормального розподілу. Це зумовлено обмеженим числом вимірювань або додатковими умовами при обробці дослідних даних. Характеристикою кожного розподілу є набір чисел, заздалегідь протабульованих. При перевірці гіпотези з дослідних даних складається число за тим же правилом, що й наведені в таблиці числа, і порівнюється з табличним числом. Гіпотеза визнається або відхиляється залежно від згоди дослідних і табличних чисел, тому останні називаються критеріями згоди. Як і в інших галузях науки, наприклад в теорії подібності, статистичні критерії — величини звичайно безрозмірні.

Параметричні та непараметричні критерії згоди

За потужністю критерії згоди діляться на дві великі групи: параметричні та непараметричні. До параметричних належать критерії, побудовані за допомогою основних параметрів (числових оцінок) вибіркової сукупності М та σ, або [math]\overline{x}[/math] та S. Ці критерії застосовуються лише тоді, коли генеральна сукупність, з якої взято одну або кілька вибірок, розподілена нормально, і за умови рівності основних параметрів, тобто [math]{{\overline{x}}_{1}}=~{{\overline{x}}_{2~}}[/math] та [math]{{\text{S}}_{\text{1}}}={{\text{S}}_{\text{2}}}[/math].

Непараметричні критерії згоди є функціями лише змінних даної сукупності (вибірки) з їх частотами і не потребують знання типу розподілу генеральної сукупності. Тому їх застосовують при перевірці властивостей гіпотетичного розподілу. Параметричні критерії мають сильнішу дискримінуючу (роздільну) здатність, більшу потужність порівняно з непараметричними. Коли досліджувана сукупність розподіляється за нормальним законом або не дуже відхиляється від нього, слід надавати перевагу таким критеріям.

Поняття статистичного критерію тісно пов'язане з поняттям ступеня вільності. Для більшості критеріїв сту¬пінь вільності є аргументом. Величина [math]\text{N-1}[/math], що стоїть у знаменнику формул для обчислення СКВ, є числом ступенів вільності. Під числом ступенів вільності розуміють число змінних, значення яких задаються довільно Іншими словами, це є загальне число змінних мінус число лінійних зв'язків, накладених на систему, що вивчається. Під числом ступенів вільності розуміють різницю між числом дослідів та числом характеристик, які визначаються за утвореними даними незалежно одне від одного.