Відмінності між версіями «Діафрагмові (мембранні) насоси»

 
(Не показані 3 проміжні версії цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
Мембранний насос також називають діафрагмовим насос. Його головна робоча частина, це гнучка пластина (мембрана або діафрагма) яка закріплена на краях. Ця пластина вигинається під дією механічного приводу або важільного механізму. Також вона може згинатися під дією пневматичного приводу, тобто при зміні тиску повітря або гідравлічного приводу, під тиском рідини. Ці приводи виконують роль, яку в поршневому насосі виконує поршень.
+
[[Файл:Діафрагмовий_насос.gif|300px|thumb|right|Двохмембранний діафрагмовий насос]]'''Діафрагмовий насос''' (діафрагмовий, мембранний) - насос, в якому роль поршня виконує гнучка пластина-діафрагма, що закріплена по краях і згинається під дією механізму важеля або змінного тиску середовища. При вигині діафрагми в один бік відбувається всмоктування рідини, при вигині в іншу — нагнітання. Випускають одно та двох мембранні насоси даного типу.
[[Файл:Nsm_shema.gif‎]]
+
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
== Будова двохмембранного пневматичного насосу  ==
 +
[[Файл:Будова_мембранного_насосу.gif|300px|thumb|left|Будова двохмембранного діафрагмового насосу]]
 +
[[Файл:Membrane_pump.jpg|300px|thumb|right|Будова двохмембранного діафрагмового насосу]]
 +
Мембранний насос складається з коаксіального пневматичного пристрою, який розташований в центрі, з мембран, які приєднані до валу. З двох сторін корпусу насоса розташовані шарові клапани та відповідні сідла на всмоктуючому і випускному патрубку.
 +
 
 +
A - шарові клапани
 +
 
 +
B - насосна камера
 +
 +
C1 - зовнішня мембрана
 +
 
 +
C2 - внутрішня мембрана
 +
 
 +
D - вхідний патрубок
 +
 
 +
E - вихідний патрубок
 +
 
 +
F - пневмодвигун
 +
 
 +
 
 +
 
 +
== Принцип роботи насосу з двома діафрагмами ==
 +
У насоса є дві робочі камери, дві мембрани і дві повітряні камери. Кожна пара камер розділена гнучкою мембраною. Кожна мембрана зафіксована двома опорними елементами і прикріплена до загального штоку. Цей механізм в зборі рухається взад-вперед під впливом повітря, який по черзі наповнює ліву чи праву повітряну камеру. Розподіл повітря з однієї камери в іншу здійснюється завдяки руху золотника в клапані.
 +
 
 +
Кожна з робочих камер володіє двома зворотними кульковими клапанами, які контролюють рух рідини, що перекачується в насосі. Стиснуте повітря рухається в повітряний клапан, після чого направляється в ліву чи праву камеру в залежності від положення золотника. За рахунок зростання тиску в повітряній камері починає згинатися мембрана, виштовхуючи тим самим рідину в сторону патрубка . У цей момент друга мембрана вигинається до центру насоса, забираючи з собою нову порцію рідини, що перекачується. Зворотні кулькові клапани по черзі закриваються і відкриваються, наповнюючи тим самим камери і запобігаючи руху в протилежний бік.
 +
 
 +
При русі штока мембран в кінцеве положення, золотник, що знаходиться в повітряному клапані, автоматично займає протилежну попередній позицію, забезпечуючи при цьому повну готовність насоса до повторення циклу, тільки із зворотного боку.
 +
 
 +
Дія насосу є зворотно-поступальною.
 +
 
 +
[[Файл:Принцип_роботи_діафрагмового_насосу.jpg‎|600px|thumb|center|Принцип роботи діафрагмового насосу]]
 +
''Рисунок 1''
 +
 
 +
Повітряний клапан спрямовує тиск на зворотню сторону діафрагми А. Стиснуте повітря застосовується безпосередньо до стовпчика рідини, розділеного еластомірними діафрагмами. Діафрагма використовується як роздільна мембрана між стисненим повітрям і рідиною, розділяючи навантаження і знімаючи механічне зусилля з діафрагми. Стиснуте повітря зміщує діафрагму з центрального блоку насоса. Протилежна діафрагма втягується валом, сполученим з діафрагмою, що знаходиться під тиском. Діафрагма В знаходиться в стані ходу всмоктування; повітря за діафрагмою було виштовхнуте в атмосферу через вихідний отвір насоса. Переміщення діафрагми В до центральної частини насоса створює вакуум в камері В. Атмосферний тиск спрямовує рідину у вхідний колектор, виштовхуючи кулю клапана з його гнізда. Тепер рідина може вільно переміщатися повз кулі вхідного клапана і наповнювати камеру для рідини (див. затінений ділянку ) .
 +
 
 +
''Рисунок 2''
 +
 
 +
Коли діафрагма, що знаходиться під тиском, діафрагма А, досягає кінця свого ходу подачі, повітряний клапан перенаправляє ситусуте повітря на зворотню сторону діафрагми В. Повітря, що нагнітається зміщує діафрагму В з центральної частини, штовхаючи при цьому діафрагму А до центрального блоку. Тепер діафрагма В знаходиться в стані ходу подачі. Діафрагма В направляє кулю вхідного клапана в його гніздо з допомогою гідравлічних сил, які виникають в камері з рідиною і колекторі насоса. Ті ж гідравлічні сили піднімають кулю клапана подачі з його гнізда, в той час як протилежна куля клапана подачі переміщена на своє гніздо, направляючи рідину через випускний отвір клапана. Рух діафрагми А до центрального блоку насоса створює вакуум в рідинній камері А. Атмосферний тиск спрямовує рідину у вхідний колектор насоса. Тиск, що діє на діафрагму А, створює зусилля на вал, яке сполучається з тиском від діафрагми В. Це повне навантаження передається рідини, створюючи тиск рідини, який в 2 рази перевищує тиск повітря що подається. Куля вхідного клапана зміщена зі свого гнізда, дозволяючи тим самим накачувати рідину для заповнення рідинної камери.
 +
 
 +
''Рисунок 3''
 +
 
 +
Після завершення ходу повітряний клапан знову направляє повітря на зворотню сторону діафрагми А, що призводить до того, що діафрагма В починає хід відкачування. До моменту, коли насос досягає свого первісного стану, кожна діафрагма виконує один хід відкачування і один хід подачі. Це становить один повний насосний цикл. Насосу може знадобитися кілька циклів для повного заповнення залежно від умов застосування.
 +
 
 +
== Основні типи встановлення мембранних насосів ==
 +
[[Файл:Робота_в_режимі_самозакачування.gif|500px|thumb|left|Робота в режимі самозакачування]][[Файл:Робота_в_якості_бочкового_насоса.gif|500px|thumb|center|Робота в якості бочкового насоса]][[Файл:Позитивна_висота_всмоктування.gif|500px|thumb|left|Позитивна висота всмоктування]][[Файл:Повне_занурення_у_середовище,_що_перекачується.gif|500px|thumb|center|Повне занурення у середовище, що перекачується]][[Файл:Подвійний_всмоктуючий_і_випускний_колектор.gif|500px|thumb|left|Подвійний всмоктуючий і випускний колектор.gif]]
 +
[[Файл:Подвійний_всмоктуючий_колектор.gif|500px|thumb|center|Подвійний всмоктуючий колектор]]
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
== Області застосування ==
 +
-''Скло і скловолокно'': Перекачування полірувальної пасти для оптичних лінз, відпрацьованих стоків з верстатів механічної обробки і різання скла.
 +
 
 +
-''Кораблебудування'': Очищення суден, осушення трюмів, днищ, кесонів для підводних робіт, систем пожежогасіння, резервуарів, що містять стічні води. Піщані суспензії для піскоструменевих апаратів для прибережного буріння.
 +
 
 +
- ''Металургійна промисловість'': Вторинна окалина, хімікалії для травлення резервуарів, суміші для лиття в піщано-глинисті форми, пальмові олії, масла для верстатів механічної обробки. Шахти, будмайданчика, кесони, тунелі.
 +
 
 +
- ''Лакофарбова промисловість'': Фарба, склоцементу, емаль, розчинники, латекс, фарбувальні речовини, добавки, хімічні стабілізатори, смоли, абсорбенти.
 +
 
 +
- ''Целюлозо-паперова промисловість'': Грунтовки, шпаклівки, стічні води, антисептики та лаки для деревини, біла вода, клей, клейкі компоненти ламінату.
 +
 
 +
- ''Авіаційна промисловість'': Дренаж стоків, перекачування стоків з фарбувальних камер, промислові відходи
 +
 
 +
- ''Гальванопокриття / Поверхнева обробка'': Фільтрування і перекачування кислот і лужних розчинів з ванн, перекачування сильно забруднених стічних вод і глинистих суспензій, дозування концентрованих лужних розчинів або кислот.
 +
 
 +
- ''Харчова промисловість і виробництво напоїв'': Перекачування джемів, желе, соусів, шоколаду, крему, горіхового масла, соків, сиропів, вина, переробка харчових відходів, відпрацьованого сусла, дріжджових заквасок, стоки пляшкомийних машин з вмістом паперових домішок (від етикеток).
 +
 
 +
- ''Автомобілебудування'': Масло з піддонів гідравлічних пресів та іншого металообробного обладнання, консистентні мастила, масла, фарби, МОР, стічні води ...
 +
 
 +
- ''Нафтохімічна'': Абразивні і корозійні хімікалії, суспензії, нафтові олії, бентонітова глина, розчинники, мастила, мило, косметика, очищаючі масла, відходи нафтопереробки, покриття, сполучні матеріали, клеї, полірувальні пасти і суспензії оксидів заліза.
 +
 
 +
- ''Виробництво кераміки'': Керамічний шлікер і лаки, припої та склоцементу, глина.
 +
 
 +
== Переваги та недоліки ==
 +
- Переваги мембранних насосів - невеликі габарити, забезпечення сталості потоку рідини, відсутність негативних наслідків при замиканні випускного колектора або клапанів (насос автоматично зупиняється ), відсутність необхідності використання перепускних клапанів, можливість перекачування широкого спектру рідин і середовищ, можливість перекачування високонаповнених рідин, або рідин, що містять тверді включення великих фракцій. Такі можливості виникли завдяки використанню впускних і випускних клапанів однакового розміру, на відміну від поршневих насосів, де випускний клапан істотно менше впускного клапана.
 +
 
 +
1. Діафрагмові насоси можуть працювати без мастила. Це, однак, не призводить до поломок і не створює небезпечні ситуації.
 +
 
 +
2. Насоси можуть працювати в умовах повного занурення в рідину.
 +
 
 +
3. Конструкція насосів розроблена з урахуванням забезпечення малого рівня шуму при роботі.
 +
 
 +
4. Встановлені в насосах клапани не допускають витоку повітря і легко демонтуються для проведення ремонту та регламентних робіт.
 +
 
 +
5. Насоси прості в технічному обслуговуванні. Вони можуть бути швидко розібрані без застосування будь-якого спеціального інструменту.
 +
 
 +
6. Дані насоси є самозасмоктуючими, тому забезпечують подачу рідини з глибини, що перевищує 6 метрів.
 +
 
 +
7. Насоси збалансовані за величиною тиску. При закритті випускного патрубка насоса відбувається його автоматичне відключення, а при відкритті - повторний запуск, в результаті чого не допускається перегрів конструкції і зношування робочих деталей.
 +
 
 +
8. Насоси викликають мінімальну турбулентність в рідині яка перекачується.
 +
 
 +
9. З метою зниження ймовірності первинної відмови в насосах використовується довгий хід поршня і мала швидкість здійснення робочого циклу.
 +
 
 +
10. Насоси володіють невеликими габаритами, займають мало місця і повністю укомплектовані, їх управління може здійснюватися з дистанційного пульта.
 +
 
 +
11. Насоси безпечні при використанні в агресивних середовищах, не допускають іскріння і приводяться в дію стисненим повітрям.
 +
 
 +
 
 +
- До недоліків мембранних насосів можна віднести неможливість отримання високих тисків, що не дозволяє використовувати їх при виготовленні розпилювального обладнання. Мембранні насоси працюють з передавальним співвідношенням 1:1, тобто тиск рідини, що перекачується дорівнює тиску повітря, поданого в насос і поступає в порожнині між мембранами і перегородкою. Крім того, мембранним насосів притаманні, хоча і меншою мірою, недоліки поршневих насосів, пов'язані з абразивним зносом і необхідністю чищення впускних і випускних клапанів при перекачуванні наповнених або абразивовмістких рідин, а також необхідність роботи у вертикальному положенні.
 +
 
 +
== Корисні посилання ==
 +
1. [http://www.youtube.com/watch?v=stXvgPq05-Y Розбір мембранного пневматичного насосу]
 +
 
 +
2. [http://www.youtube.com/watch?v=Fd_IIJHWmB4 Робота в різних режимах швидкості]
 +
 
 +
3. [http://www.youtube.com/watch?v=E3pD3aVlPUc Використання мембранного насосу для перекачування неоднорідного середовища]
 +
 
 +
4. [http://www.youtube.com/watch?v=RuEFZGDbL2M Анімація роботи насоса з подвійною діафрагмою]
 +
 
 +
== Література ==
 +
1.[http://www.prom-nasos.com.ua/catalog/b/ Діафрагмові насоси]
 +
 
 +
2.[http://www.debem.ru/?Page=showtech&cID=4 Мембранні насоси]
 +
 
 +
3.[http://tanelli.ru/harateristiki-membrannyh-nasosov.html Характеристика мембранних насосів]
 +
 
 +
4.[http://www.petercraft.su/promnasos/catfourpromnasos3344.html Принцип роботи діафрагмових насосів]
 +
 
 +
5.[http://plural.ru/articles/pumps.php Конструкція мембранного (діафрагмового насосу)]
 +
 
 +
6.[http://http://www.statust.ru/services/diafragm%20nasos/ Мембранний насос]
 +
 
 +
7.[http://vaterpass.com.ua/catalog/membrannie-nasosi/ Встановлення діафрагменного насосу]
 +
 
 +
8.[http://vpumpen.ru/membrannye Повітряний мембранний насос]
 +
 
 +
9.[http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_geolog/1760/%D0%94%D0%B8%D0%B0%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9 Енциклопедія -Діафрагмовий насос]

Поточна версія на 23:44, 2 січня 2014

Двохмембранний діафрагмовий насос
Діафрагмовий насос (діафрагмовий, мембранний) - насос, в якому роль поршня виконує гнучка пластина-діафрагма, що закріплена по краях і згинається під дією механізму важеля або змінного тиску середовища. При вигині діафрагми в один бік відбувається всмоктування рідини, при вигині в іншу — нагнітання. Випускають одно та двох мембранні насоси даного типу.



Будова двохмембранного пневматичного насосу

Будова двохмембранного діафрагмового насосу
Будова двохмембранного діафрагмового насосу

Мембранний насос складається з коаксіального пневматичного пристрою, який розташований в центрі, з мембран, які приєднані до валу. З двох сторін корпусу насоса розташовані шарові клапани та відповідні сідла на всмоктуючому і випускному патрубку.

A - шарові клапани

B - насосна камера

C1 - зовнішня мембрана

C2 - внутрішня мембрана

D - вхідний патрубок

E - вихідний патрубок

F - пневмодвигун


Принцип роботи насосу з двома діафрагмами

У насоса є дві робочі камери, дві мембрани і дві повітряні камери. Кожна пара камер розділена гнучкою мембраною. Кожна мембрана зафіксована двома опорними елементами і прикріплена до загального штоку. Цей механізм в зборі рухається взад-вперед під впливом повітря, який по черзі наповнює ліву чи праву повітряну камеру. Розподіл повітря з однієї камери в іншу здійснюється завдяки руху золотника в клапані.

Кожна з робочих камер володіє двома зворотними кульковими клапанами, які контролюють рух рідини, що перекачується в насосі. Стиснуте повітря рухається в повітряний клапан, після чого направляється в ліву чи праву камеру в залежності від положення золотника. За рахунок зростання тиску в повітряній камері починає згинатися мембрана, виштовхуючи тим самим рідину в сторону патрубка . У цей момент друга мембрана вигинається до центру насоса, забираючи з собою нову порцію рідини, що перекачується. Зворотні кулькові клапани по черзі закриваються і відкриваються, наповнюючи тим самим камери і запобігаючи руху в протилежний бік.

При русі штока мембран в кінцеве положення, золотник, що знаходиться в повітряному клапані, автоматично займає протилежну попередній позицію, забезпечуючи при цьому повну готовність насоса до повторення циклу, тільки із зворотного боку.

Дія насосу є зворотно-поступальною.

Принцип роботи діафрагмового насосу

Рисунок 1

Повітряний клапан спрямовує тиск на зворотню сторону діафрагми А. Стиснуте повітря застосовується безпосередньо до стовпчика рідини, розділеного еластомірними діафрагмами. Діафрагма використовується як роздільна мембрана між стисненим повітрям і рідиною, розділяючи навантаження і знімаючи механічне зусилля з діафрагми. Стиснуте повітря зміщує діафрагму з центрального блоку насоса. Протилежна діафрагма втягується валом, сполученим з діафрагмою, що знаходиться під тиском. Діафрагма В знаходиться в стані ходу всмоктування; повітря за діафрагмою було виштовхнуте в атмосферу через вихідний отвір насоса. Переміщення діафрагми В до центральної частини насоса створює вакуум в камері В. Атмосферний тиск спрямовує рідину у вхідний колектор, виштовхуючи кулю клапана з його гнізда. Тепер рідина може вільно переміщатися повз кулі вхідного клапана і наповнювати камеру для рідини (див. затінений ділянку ) .

Рисунок 2

Коли діафрагма, що знаходиться під тиском, діафрагма А, досягає кінця свого ходу подачі, повітряний клапан перенаправляє ситусуте повітря на зворотню сторону діафрагми В. Повітря, що нагнітається зміщує діафрагму В з центральної частини, штовхаючи при цьому діафрагму А до центрального блоку. Тепер діафрагма В знаходиться в стані ходу подачі. Діафрагма В направляє кулю вхідного клапана в його гніздо з допомогою гідравлічних сил, які виникають в камері з рідиною і колекторі насоса. Ті ж гідравлічні сили піднімають кулю клапана подачі з його гнізда, в той час як протилежна куля клапана подачі переміщена на своє гніздо, направляючи рідину через випускний отвір клапана. Рух діафрагми А до центрального блоку насоса створює вакуум в рідинній камері А. Атмосферний тиск спрямовує рідину у вхідний колектор насоса. Тиск, що діє на діафрагму А, створює зусилля на вал, яке сполучається з тиском від діафрагми В. Це повне навантаження передається рідини, створюючи тиск рідини, який в 2 рази перевищує тиск повітря що подається. Куля вхідного клапана зміщена зі свого гнізда, дозволяючи тим самим накачувати рідину для заповнення рідинної камери.

Рисунок 3

Після завершення ходу повітряний клапан знову направляє повітря на зворотню сторону діафрагми А, що призводить до того, що діафрагма В починає хід відкачування. До моменту, коли насос досягає свого первісного стану, кожна діафрагма виконує один хід відкачування і один хід подачі. Це становить один повний насосний цикл. Насосу може знадобитися кілька циклів для повного заповнення залежно від умов застосування.

Основні типи встановлення мембранних насосів

Робота в режимі самозакачування
Робота в якості бочкового насоса
Позитивна висота всмоктування
Повне занурення у середовище, що перекачується
Подвійний всмоктуючий і випускний колектор.gif
Подвійний всмоктуючий колектор



Області застосування

-Скло і скловолокно: Перекачування полірувальної пасти для оптичних лінз, відпрацьованих стоків з верстатів механічної обробки і різання скла.

-Кораблебудування: Очищення суден, осушення трюмів, днищ, кесонів для підводних робіт, систем пожежогасіння, резервуарів, що містять стічні води. Піщані суспензії для піскоструменевих апаратів для прибережного буріння.

- Металургійна промисловість: Вторинна окалина, хімікалії для травлення резервуарів, суміші для лиття в піщано-глинисті форми, пальмові олії, масла для верстатів механічної обробки. Шахти, будмайданчика, кесони, тунелі.

- Лакофарбова промисловість: Фарба, склоцементу, емаль, розчинники, латекс, фарбувальні речовини, добавки, хімічні стабілізатори, смоли, абсорбенти.

- Целюлозо-паперова промисловість: Грунтовки, шпаклівки, стічні води, антисептики та лаки для деревини, біла вода, клей, клейкі компоненти ламінату.

- Авіаційна промисловість: Дренаж стоків, перекачування стоків з фарбувальних камер, промислові відходи

- Гальванопокриття / Поверхнева обробка: Фільтрування і перекачування кислот і лужних розчинів з ванн, перекачування сильно забруднених стічних вод і глинистих суспензій, дозування концентрованих лужних розчинів або кислот.

- Харчова промисловість і виробництво напоїв: Перекачування джемів, желе, соусів, шоколаду, крему, горіхового масла, соків, сиропів, вина, переробка харчових відходів, відпрацьованого сусла, дріжджових заквасок, стоки пляшкомийних машин з вмістом паперових домішок (від етикеток).

- Автомобілебудування: Масло з піддонів гідравлічних пресів та іншого металообробного обладнання, консистентні мастила, масла, фарби, МОР, стічні води ...

- Нафтохімічна: Абразивні і корозійні хімікалії, суспензії, нафтові олії, бентонітова глина, розчинники, мастила, мило, косметика, очищаючі масла, відходи нафтопереробки, покриття, сполучні матеріали, клеї, полірувальні пасти і суспензії оксидів заліза.

- Виробництво кераміки: Керамічний шлікер і лаки, припої та склоцементу, глина.

Переваги та недоліки

- Переваги мембранних насосів - невеликі габарити, забезпечення сталості потоку рідини, відсутність негативних наслідків при замиканні випускного колектора або клапанів (насос автоматично зупиняється ), відсутність необхідності використання перепускних клапанів, можливість перекачування широкого спектру рідин і середовищ, можливість перекачування високонаповнених рідин, або рідин, що містять тверді включення великих фракцій. Такі можливості виникли завдяки використанню впускних і випускних клапанів однакового розміру, на відміну від поршневих насосів, де випускний клапан істотно менше впускного клапана.

1. Діафрагмові насоси можуть працювати без мастила. Це, однак, не призводить до поломок і не створює небезпечні ситуації.

2. Насоси можуть працювати в умовах повного занурення в рідину.

3. Конструкція насосів розроблена з урахуванням забезпечення малого рівня шуму при роботі.

4. Встановлені в насосах клапани не допускають витоку повітря і легко демонтуються для проведення ремонту та регламентних робіт.

5. Насоси прості в технічному обслуговуванні. Вони можуть бути швидко розібрані без застосування будь-якого спеціального інструменту.

6. Дані насоси є самозасмоктуючими, тому забезпечують подачу рідини з глибини, що перевищує 6 метрів.

7. Насоси збалансовані за величиною тиску. При закритті випускного патрубка насоса відбувається його автоматичне відключення, а при відкритті - повторний запуск, в результаті чого не допускається перегрів конструкції і зношування робочих деталей.

8. Насоси викликають мінімальну турбулентність в рідині яка перекачується.

9. З метою зниження ймовірності первинної відмови в насосах використовується довгий хід поршня і мала швидкість здійснення робочого циклу.

10. Насоси володіють невеликими габаритами, займають мало місця і повністю укомплектовані, їх управління може здійснюватися з дистанційного пульта.

11. Насоси безпечні при використанні в агресивних середовищах, не допускають іскріння і приводяться в дію стисненим повітрям.


- До недоліків мембранних насосів можна віднести неможливість отримання високих тисків, що не дозволяє використовувати їх при виготовленні розпилювального обладнання. Мембранні насоси працюють з передавальним співвідношенням 1:1, тобто тиск рідини, що перекачується дорівнює тиску повітря, поданого в насос і поступає в порожнині між мембранами і перегородкою. Крім того, мембранним насосів притаманні, хоча і меншою мірою, недоліки поршневих насосів, пов'язані з абразивним зносом і необхідністю чищення впускних і випускних клапанів при перекачуванні наповнених або абразивовмістких рідин, а також необхідність роботи у вертикальному положенні.

Корисні посилання

1. Розбір мембранного пневматичного насосу

2. Робота в різних режимах швидкості

3. Використання мембранного насосу для перекачування неоднорідного середовища

4. Анімація роботи насоса з подвійною діафрагмою

Література

1.Діафрагмові насоси

2.Мембранні насоси

3.Характеристика мембранних насосів

4.Принцип роботи діафрагмових насосів

5.Конструкція мембранного (діафрагмового насосу)

6.Мембранний насос

7.Встановлення діафрагменного насосу

8.Повітряний мембранний насос

9.Енциклопедія -Діафрагмовий насос