Відмінності між версіями «Юліус Вейсбах»

(Галерея)
 
(Не показані 46 проміжних версій 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Юлій Людвіг Вейсбах''' (* 10. Серпень 1806 в Центральній Schmiedeberg; † 1924 Лютий 1871 у місті Фрайберг) був німецький  
+
[[Зображення:Weisbach.jpg|263px|right|thumb|Юліус Вейсбах]]'''Юліуc Людвіг Вейсбах''' (народився 10 серпня 1806 р. в Центральному Шмейденбергу, помер 24 лютого 1871 р. в місті Фрайберг) - німецький математик та інженер.
математик і інженер. Він вважається засновником нової шахти-мистецтва.
 
  
 
== Життя ==
 
== Життя ==
Вейсбах народився у Hammerschänke в Центральній Schmiedeberg поблизу Annaberg як восьма дитина християнської сімї Готліб Вейсбах (1764-1835) і Крістіана Ребекка Стефан (1775-1850). Його батько був майстром шару в середніх Hammerhütte Schmiedeberg, його мати походила з родини теслярів Arnsfeld. Вейсбах виріс в убогості. Його батько зізнається, але прихований талант у ньому і дозволили йому після відвідання сільської школи відвідувати середню школу в Annaberg.Вейсбах досягнув через його науковий талант протягом року, двох класів і пропустив третій клас. У 1820 році він продовжив навчання в Королівській гірничій школі в Фрейберзі.
+
[[Зображення:Hammerschenke_Mittelschmiedeberg.JPG‎|150px|right|thumb|Місце народження Юліуcа Людвіга Вейсбаха]]
 +
[[Зображення:Weisbach_Mittelschmiedeberg.JPG|150px|right|thumb|Табличка на домі Вейсбаха]]
 +
[[Зображення:400px-Juliusweisbach.jpg|150px|right|thumb|Пам'ятник Вейсбаху в містечку Фрайбург]]
 +
Вейсбах народився у Хаммершеньке в Центральному Шмейденбергу поблизу Анабергу як восьма дитина християнської сімї Готліба Вейсбаха (1764-1835) і Крістіани Ребекки Стефан (1775-1850). Його мати походила з родини теслярів Арнсфельда. Вейсбах виріс в убогості. Його батько зізнається, що талант Вейсбаха і дозволив йому після відвідання сільської школи навчатись у середній школі в Анабергу. Через його науковий талант протягом року закінчив два класи і пропустив третій клас. У 1820 році він продовжив навчання в Королівській гірничій школі в Фрейберзі.
  
З 1822 по 1826 вчився в Вейсбах Bergakademie Freiberg, приділяючи особливу увагу мінералогії, геології, математики, фізики, механічна теорія та практичні видобутку. У 1827 році він продовжив навчання в Георг-Август-Університет Геттінгена і Відні. Його вчителями включені Бернхард Фрідріх Тібо (Лондон) і Фрідріха Мооса (Фрайберг і Відень). У деяких місцях, Карл Фрідріх Гаус згадується в цьому контексті, однак, не може бути доведено, що Вейсбах справді чув лекції Гаусса.
+
З 1822 по 1826 вчився Вейсбах у Бергакадемі (Фрейберзі), приділяючи особливу увагу мінерології, геології, математиці, фізиці, теоретичній механіці та практиці видобутку. У 1827 році він продовжив навчання в Георг-Август-Університет Геттінгена і в Політехнічній школі у Відні. Його вчителями були Бернхард Фрідріх Тібо (Лондон) і Фрідріха Мооса (Фрайберг і Відень). У деяких джерелах Карл Фрідріх Гаусс згадується в навчальному контексті, однак не може бути доведено, що Вейсбах справді чув лекції Гаусса.
  
Юлій Вейсбах 1830 отримав стипендію для поїздки видобутку і дослідження через Австрію та Угорщину. Через рік прийшов Вейсбах вернувся у Фрейберзі, де він вперше навчав, як учитель математики в школі. 1832 шлюбу з Марі Вінклер (1807-1878). Гірнича академія доручила йому 1833 Кафедру прикладної математики та гірські машини досліджень, 1836 року він був призначений професором прикладної математики, механіки, гірські машини і спільне викладання мистецтва хв. Пізніше він також провів лекції з кристалографії, нарисної геометрії і в інших областях. Він також говорив на кількох іноземних мовах.
+
В 1830 Юлій Вейсбах отримав стипендію, щоб поїхати для дослідження гірничої справи через Австрію та Угорщину. Коли пройшов рік, Вейсбах повернувся у Фрейберзі, де він вперше навчав, як учитель математики в школі. В 1832 шлюб з Марі Вінклер (1807-1878). В 1833 гірнича академія доручила йому кафедру прикладної математики та дослідженя гірських машин, 1836 року він був призначений професором прикладної математики, механіки, гірських машин. Пізніше він також провів лекції з кристалографії, нарисної геометрії і в інших областях. Він також говорив на кількох іноземних мовах.
  
1844 Вейсбах працював один на один з знаходженням роботи для будівництва Рот Шенбергера Stolln. З його теодолітом і додавав допрацював відповідні Meßarbeiten з посадовою особою з компасом. У 1845 році він співпрацював для отримання рівняння Дарсі-Вейсбах. Крім того, брав участь в європейських дуги вимірювання Вейсбах. У 1860 році йому було присвоєно відповідальність за обстеження короля Саксонії, де він зосереджений в основному на гіпсометричних роботи.
+
В 1844 Вейсбах працював один для будівництва Рот Шенбергера Столн. У 1845 році він співпрацював з [[Анрі Дарсі]] для отримання формули Дарсі-Вейсбаха. У 1860 році йому було присвоєно відповідальність за обстеження Саксонії, де він зосереджував увагу в основному на гіпсометричних роботах.
  
Юлій Вейсбах отримав численні нагороди, 1856 Titelberg Рата. У 1859 році він став почесним доктором філософії в Лейпцігському університеті і в 1860 році він став першим почесним членом Асоціації німецьких інженерів. Його син, мінералог Альбіна Юліуса Вейсбах (1833-1901), також працював багато років в якості професора в Фрейберзі гірничій академії.
+
Юлій Вейсбах отримав численні нагороди, 1856 Тітелберга Рата. У 1859 році він став почесним доктором філософії в Лейпцігському університеті і в 1860 році він став першим почесним членом Асоціації німецьких інженерів. Його син, мінералог Альбін Юліус Вейсбах (1833-1901), також працював багато років професором в Фрейзберзькій гірничій академії.
  
Юлій Вейсбах помер в 1871 році від інсульту. Він був похований на кладовищі в Дональд Фрейберга.
+
Юлій Вейсбах помер в 1871 році від інсульту. Він був похований на кладовищі Донат у Фрайбурзі.
  
 
== Заслуги ==
 
== Заслуги ==
Вейсбах придбав багато досягнень, особливо в області мієлінової оболонки системи і гірської інженерії. Він вважається засновником нової шахти-мистецтв, який замінив вимірювання з теодоліти і вирівнювання традиційні методи вимірювання з використанням компаса, транспортир і вимірювального ланцюга. Його вчення було в епоху промислової революції, яка виражалася в гірничодобувній промисловості зокрема в прорив використання парових двигунів. Гірські машини Вейсбах в доктрині, пов'язані з новими вимогами часу після клієнтських машинах з математикою і механікою. З його книги monodimetrische і анізометрічних Проекція Вейсбах метод є одним із засновників ортогональної аксонометрії. Його підручник техніки та інженерної механіки (1846) був міжнародному розглядати як стандартним довідковим виданням у галузі машинобудування. Крім того, викладання Вейсбаха було характерно в тісному поєднанні теорії і практики.
+
 
 +
Вейсбах здобув багато досягнень, особливо в області гірничодобувної інженерії.
 +
Він замінив теодолітове вирівнювання на традиційні методи вимірювання з використанням компаса, транспортира і вимірювального ланцюга. Його вчення було в епоху промислової революції, яка виражалася в гірничодобувній промисловості зокрема в прорив використання парових двигунів.  
 +
Гірські машини Вейсбаха в доктрині, пов'язані з новими вимогами часу.  
 +
З його книги monodimetrische і анізометрічних проекцій метод Вейсбаха є одним із засновників ортогональної аксонометрії. Його підручник техніки та інженерної механіки (1846) був розглянутий міжнародно як стандартним довідковим виданням у галузі машинобудування. Крім того, викладання Вейсбаха було характерно в тісному поєднанні теорії і практики.
  
1994 рік був прив'язаний до своєї батьківщини в Центральній Schmiedeberg бляшки. 2002 року, заснована друзів Юлія Вейсбах, асоціації родичів вченого.
+
1994 рік був прив'язаний до своєї батьківщини в Центральному Шмейденбергу. 2002 року, друзі Юліуса Вейсбаха заснували асоціації родичів вченого.
  
== Юлій Вейсбах Ціна ==
+
== Формула Вейсбаха ==
Тут Bergakademie Фрайберг нагородив двічі в ціні Юлій Вейсбах як професора, викладача вузів, наукового співробітника, старшого помічника, старшого інженера, викладача для вирішення спеціальних завдань і наукових співробітників за зразкове виконання в процесі навчання.
+
'''Формула Вейсбаха''' запропонована науці в 1855 році
 +
 
 +
: <math> \Delta h = \xi \cdot \frac{V^2}{2g}</math>
 +
 
 +
де
 +
* <math> \Delta h</math> — втрати напору на гідравлічних опорах;
 +
* <math>\xi</math> — коефіцієнт втрат ;
 +
* <math>V</math> — средня швидкість протіканя речовини;
 +
* <math>g</math> — прискорення вільного падіння;
 +
* величина називається <math>\frac{V^2}{2g}</math> швидкісним (чи динамічним) напором.
 +
 
 +
Формула Вейсбаха, визначає втрати тиску на гідравлічному опорі, має вигляд:
 +
: <math> \Delta P = \xi \cdot \frac{V^2}{2} \cdot \rho</math>
 +
 
 +
де
 +
: <math> \Delta P</math> — втрати тиску на гідравлічному опорі;
 +
: <math> \rho</math> — густина речовини.
 +
 
 +
== Формула Дарсі-Вейсбаха ==
 +
 
 +
Якщо гідравлічний опір розглядається у вигляді ділянки труби довжиною <math>L</math> і діаметром <math>D</math>, то коефіцієнт Дарсі визначається наступним чином:
 +
 
 +
<math>\xi = \lambda \cdot \frac{L}{D},</math>
 +
 
 +
де
 +
:<math>\lambda</math> — коефіцієнт гідравлічного тертя по довжині (коефіцієнт Дарсі).
 +
 
 +
Тоді формула Вейсбаха набуває вигляду, у якому вона записується і до теперішнього часу:
 +
 
 +
: <math> \Delta h = \lambda \cdot \frac{L}{D} \cdot \frac{V^2}{2g}</math>
 +
 
 +
або для втрати тиску:
 +
 
 +
: <math> \Delta P = \lambda \cdot \frac{L}{D} \cdot \frac{V^2}{2} \cdot \rho</math>
 +
 
 +
Останні дві залежності отримали назву '''формули Дарсі-Вейсбаха'''. Запропонована Л. Ю. Вейсбахом (L. J. Weisbach) у 1845 і [[Анрі Дарсі|А. Дарсі]] у 1857 роках.
 +
 
 +
Якщо визначаються втрати на тертя для труби не круглого поперечного перерізу, то за <math>D</math> береться [[гідравлічний діаметр]].
 +
 
 +
Слід відзначити, що втрати напору на гідравлічних опорах не завжди пропорційні швидкісному напору.
  
 
== Роботи ==
 
== Роботи ==
Рядок 35: Рядок 80:
 
* ''Інструкція по аксонометричній малюнок, Ю. Г. Енгельгардт, Фрайберг 1857
 
* ''Інструкція по аксонометричній малюнок, Ю. Г. Енгельгардт, Фрайберг 1857
 
* ''Лекції з математичної географії, яка відбулася у Королівській Саксонської гірничої академії Фрайберга, Ю. Г. Енгельгардт, Фрайберг 1878 (на HU Берліні: [http://edoc.hu-berlin.de/docviews/abstract.php?lang=ger&id=28358])
 
* ''Лекції з математичної географії, яка відбулася у Королівській Саксонської гірничої академії Фрайберга, Ю. Г. Енгельгардт, Фрайберг 1878 (на HU Берліні: [http://edoc.hu-berlin.de/docviews/abstract.php?lang=ger&id=28358])
 +
<gallery>
 +
File:qqqqq.bmp.jpg|Принципи механіки машин і техніки: Теоретичної і Прикладної механіки
 +
File:Безымянныйe.bmp.jpg|Механіка техніки: теоретична механіка, з введенням в обчислення. Розроблений як підручник для технікумів і коледжів, а також для використання інженерів, архітекторів і т.д.
 +
File:Безымянный1.bmp.jpg|Посібник з механіки інженерно-будівельного машин: теоретичне машинобудування
 +
File:Безымянный6.bmp.jpg|Інженер: набір формул і правил арифметики, теоретичні та практичні геометрії та механіки та машинобудування
 +
File:Безымянный2.bmp.jpg|Підручник техніки та інженерної механіки: у трьох частинах, Том 3
 +
</gallery>
 +
== Галерея ==
 +
<center><gallery caption="Винаходи" perrow="5">
 +
Зображення:Безымянный3.bmp.jpg|Водяне колесо
 +
Зображення:Тахометр.png|Тахометр
 +
Зображення:Безымянный9.bmp.jpg|Вітровий млин
 +
Зображення:Безымянный10.bmp.jpg|Водонапірний двигун
 +
Зображення:Безымянный11.bmp.jpg|Саксонський водонапірний двигун
 +
</gallery></center>
  
 
== Література ==
 
== Література ==
 +
 
* ''Юлій Вейсбах: Пам'ятні сто п'ятидесятого його День народження. Академія-Verlag, Берлін 1956th (Фрейбергер Forschungshefte D 16)
 
* ''Юлій Вейсбах: Пам'ятні сто п'ятидесятого його День народження. Академія-Verlag, Берлін 1956th (Фрейбергер Forschungshefte D 16)
 
* ''Юлія Л. Вейсбах (1806-1871) за його двохсотий Пам'ятні День народження. Фрейбергер Forschungshefte D 222, Ту Фрайберг Bergakademie 2006
 
* ''Юлія Л. Вейсбах (1806-1871) за його двохсотий Пам'ятні День народження. Фрейбергер Forschungshefte D 222, Ту Фрайберг Bergakademie 2006
Рядок 42: Рядок 103:
 
* Бернд Шрейтер: Юлій Вейсбах - математик, землеміром і машина спостерігачів (з предком список). Видавець Бернд Шрейтер, Arnsfeld 2005, том 1 серії Weisbachiana - Питання, гірничої справи, металургії та генеалогії.
 
* Бернд Шрейтер: Юлій Вейсбах - математик, землеміром і машина спостерігачів (з предком список). Видавець Бернд Шрейтер, Arnsfeld 2005, том 1 серії Weisbachiana - Питання, гірничої справи, металургії та генеалогії.
 
* Вільгельм Гумбеля: Вейсбах, Альбіна Юліуса [так в оригіналі]. В: Біографія німецького (АБР). Том 41, Дункер і Humblot, Лейпциг 1896, стор 522 f.
 
* Вільгельм Гумбеля: Вейсбах, Альбіна Юліуса [так в оригіналі]. В: Біографія німецького (АБР). Том 41, Дункер і Humblot, Лейпциг 1896, стор 522 f.
 +
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
 +
 +
* [[Анрі_Дарсі|Анрі Дарсі]]
 
* [http://www.tira.de/mildenau/arnsfeld/arn_person.htm Julius Weisbach, aus seinem Leben] (Kurzbiographie) von Bernd Schreiter
 
* [http://www.tira.de/mildenau/arnsfeld/arn_person.htm Julius Weisbach, aus seinem Leben] (Kurzbiographie) von Bernd Schreiter
 
+
* [http://bioen.okstate.edu/Darcy/DarcyWeisbach/HistoryoftheDarcyWeisbachEq.pdf Glenn O. Brown The History of the Darcy-Weisbach Equation for Pipe Flow Resistance]
[[Файл:400px-Juliusweisbach.jpg|400px]]
 

Поточна версія на 12:26, 23 травня 2012

Юліус Вейсбах
Юліуc Людвіг Вейсбах (народився 10 серпня 1806 р. в Центральному Шмейденбергу, помер 24 лютого 1871 р. в місті Фрайберг) - німецький математик та інженер.

Життя

Місце народження Юліуcа Людвіга Вейсбаха
Табличка на домі Вейсбаха
Пам'ятник Вейсбаху в містечку Фрайбург

Вейсбах народився у Хаммершеньке в Центральному Шмейденбергу поблизу Анабергу як восьма дитина християнської сімї Готліба Вейсбаха (1764-1835) і Крістіани Ребекки Стефан (1775-1850). Його мати походила з родини теслярів Арнсфельда. Вейсбах виріс в убогості. Його батько зізнається, що талант Вейсбаха і дозволив йому після відвідання сільської школи навчатись у середній школі в Анабергу. Через його науковий талант протягом року закінчив два класи і пропустив третій клас. У 1820 році він продовжив навчання в Королівській гірничій школі в Фрейберзі.

З 1822 по 1826 вчився Вейсбах у Бергакадемі (Фрейберзі), приділяючи особливу увагу мінерології, геології, математиці, фізиці, теоретичній механіці та практиці видобутку. У 1827 році він продовжив навчання в Георг-Август-Університет Геттінгена і в Політехнічній школі у Відні. Його вчителями були Бернхард Фрідріх Тібо (Лондон) і Фрідріха Мооса (Фрайберг і Відень). У деяких джерелах Карл Фрідріх Гаусс згадується в навчальному контексті, однак не може бути доведено, що Вейсбах справді чув лекції Гаусса.

В 1830 Юлій Вейсбах отримав стипендію, щоб поїхати для дослідження гірничої справи через Австрію та Угорщину. Коли пройшов рік, Вейсбах повернувся у Фрейберзі, де він вперше навчав, як учитель математики в школі. В 1832 шлюб з Марі Вінклер (1807-1878). В 1833 гірнича академія доручила йому кафедру прикладної математики та дослідженя гірських машин, 1836 року він був призначений професором прикладної математики, механіки, гірських машин. Пізніше він також провів лекції з кристалографії, нарисної геометрії і в інших областях. Він також говорив на кількох іноземних мовах.

В 1844 Вейсбах працював один для будівництва Рот Шенбергера Столн. У 1845 році він співпрацював з Анрі Дарсі для отримання формули Дарсі-Вейсбаха. У 1860 році йому було присвоєно відповідальність за обстеження Саксонії, де він зосереджував увагу в основному на гіпсометричних роботах.

Юлій Вейсбах отримав численні нагороди, 1856 Тітелберга Рата. У 1859 році він став почесним доктором філософії в Лейпцігському університеті і в 1860 році він став першим почесним членом Асоціації німецьких інженерів. Його син, мінералог Альбін Юліус Вейсбах (1833-1901), також працював багато років професором в Фрейзберзькій гірничій академії.

Юлій Вейсбах помер в 1871 році від інсульту. Він був похований на кладовищі Донат у Фрайбурзі.

Заслуги

Вейсбах здобув багато досягнень, особливо в області гірничодобувної інженерії. Він замінив теодолітове вирівнювання на традиційні методи вимірювання з використанням компаса, транспортира і вимірювального ланцюга. Його вчення було в епоху промислової революції, яка виражалася в гірничодобувній промисловості зокрема в прорив використання парових двигунів. Гірські машини Вейсбаха в доктрині, пов'язані з новими вимогами часу. З його книги monodimetrische і анізометрічних проекцій метод Вейсбаха є одним із засновників ортогональної аксонометрії. Його підручник техніки та інженерної механіки (1846) був розглянутий міжнародно як стандартним довідковим виданням у галузі машинобудування. Крім того, викладання Вейсбаха було характерно в тісному поєднанні теорії і практики.

1994 рік був прив'язаний до своєї батьківщини в Центральному Шмейденбергу. 2002 року, друзі Юліуса Вейсбаха заснували асоціації родичів вченого.

Формула Вейсбаха

Формула Вейсбаха запропонована науці в 1855 році

[math]\Delta h = \xi \cdot \frac{V^2}{2g}[/math]

де

  • [math]\Delta h[/math] — втрати напору на гідравлічних опорах;
  • [math]\xi[/math] — коефіцієнт втрат ;
  • [math]V[/math] — средня швидкість протіканя речовини;
  • [math]g[/math] — прискорення вільного падіння;
  • величина називається [math]\frac{V^2}{2g}[/math] швидкісним (чи динамічним) напором.

Формула Вейсбаха, визначає втрати тиску на гідравлічному опорі, має вигляд:

[math]\Delta P = \xi \cdot \frac{V^2}{2} \cdot \rho[/math]

де

[math]\Delta P[/math] — втрати тиску на гідравлічному опорі;
[math]\rho[/math] — густина речовини.

Формула Дарсі-Вейсбаха

Якщо гідравлічний опір розглядається у вигляді ділянки труби довжиною [math]L[/math] і діаметром [math]D[/math], то коефіцієнт Дарсі визначається наступним чином:

[math]\xi = \lambda \cdot \frac{L}{D},[/math]

де

[math]\lambda[/math] — коефіцієнт гідравлічного тертя по довжині (коефіцієнт Дарсі).

Тоді формула Вейсбаха набуває вигляду, у якому вона записується і до теперішнього часу:

[math]\Delta h = \lambda \cdot \frac{L}{D} \cdot \frac{V^2}{2g}[/math]

або для втрати тиску:

[math]\Delta P = \lambda \cdot \frac{L}{D} \cdot \frac{V^2}{2} \cdot \rho[/math]

Останні дві залежності отримали назву формули Дарсі-Вейсбаха. Запропонована Л. Ю. Вейсбахом (L. J. Weisbach) у 1845 і А. Дарсі у 1857 роках.

Якщо визначаються втрати на тертя для труби не круглого поперечного перерізу, то за [math]D[/math] береться гідравлічний діаметр.

Слід відзначити, що втрати напору на гідравлічних опорах не завжди пропорційні швидкісному напору.

Роботи

  • Довідник з механіки гірських машин (два томи), Вейдманн, Лейпциг 1835/1836
  • Підручник техніки та інженерної механіки, Фрідріх Vieweg унд Sohn, Брауншвейг 1846-1868
    • Частина перша: Теоретична механіка, 2-й Edition 1850: [1], 4. Edition 1863 [2], Teil 1, Teil 2
    • Друга частина: статики споруд та механіки Umtriebsmaschinen, 2 Edition 1851: [3], 4. Edition 1868: [4], [5], Teil 1, Teil 2
    • Третя частина: містить проміжні і машини, 1-3. Edition 1860: [6], [7], [8], Teil 1, Teil 2
  • Інженер. Збірник таблиць, формул і правил, Фрідріх Vieweg унд Sohn, Брауншвейг першу Edition 1848: [9], 5. Edition 1868: [10]
  • Новий рудник-мистецтва і його застосування до інвестицій Рот Шенбергера Stolln Фрайберга, Фрідріх Vieweg унд Sohn, Брауншвейг 1851
  • Експериментальних гідравліки. Керівництво по додаванню гідравлічних випробувань в невеликих масштабах, поряд з цим опис необхідного обладнання, Ю. Г. Енгельгардт, Фрайберг 1855 (на Google Books: [11])
  • Monodimetrische і анізометрічних Проекційний метод, технічним повідомлень Volz і Karmarsch, том 1, 1844 Тюбінген, 125-136
  • Інструкція по аксонометричній малюнок, Ю. Г. Енгельгардт, Фрайберг 1857
  • Лекції з математичної географії, яка відбулася у Королівській Саксонської гірничої академії Фрайберга, Ю. Г. Енгельгардт, Фрайберг 1878 (на HU Берліні: [12])

Галерея

Література

  • Юлій Вейсбах: Пам'ятні сто п'ятидесятого його День народження. Академія-Verlag, Берлін 1956th (Фрейбергер Forschungshefte D 16)
  • Юлія Л. Вейсбах (1806-1871) за його двохсотий Пам'ятні День народження. Фрейбергер Forschungshefte D 222, Ту Фрайберг Bergakademie 2006
  • Вольфганг Kuchler: Юлій Вейсбах Людвіг (1806-1871). Рудні гори будинку листя 1, 1994, стор 8-10.
  • Бернд Шрейтер: Юлій Вейсбах - математик, землеміром і машина спостерігачів (з предком список). Видавець Бернд Шрейтер, Arnsfeld 2005, том 1 серії Weisbachiana - Питання, гірничої справи, металургії та генеалогії.
  • Вільгельм Гумбеля: Вейсбах, Альбіна Юліуса [так в оригіналі]. В: Біографія німецького (АБР). Том 41, Дункер і Humblot, Лейпциг 1896, стор 522 f.

Посилання