Парадокс чайного листка


Загальні відомості

Парадокс чайного листка: після розмішування чаю, чаїнки збираються в центрі дна ,замість того, щоб приближатись до її стінок під дією відцентрової сили.


Доведення

Даний парадокс вперше описав Альберт Ейнштейн у статті про даний еффект “Причины образования извилин в руслах рек и так называемый закон Бера” яка була опублікована в журналі Die Naturwissenschaften в 1926 году.Дослід полягає:Уявимо чашку з плоским дном наповнену чаєм. На дні якої лежать декілька чаїнок,які залишаються там,так як являються важчими витісняючої ними рідини. Якщо з допомогою ложки змусити рідину рухатись, то чаїнки швидко зберуться в центр і дно чашки. Пояснення цього явища полягає в наступному: обертання рідини призводить до появи відцентрованих сил. Дані сили самі по собі не можуть привести до зміни потоку рідини,якщо остання оберталась як тверде тіло. Але по близості стінок чашки, рідина утримується завдяки тертю,так що кутова швидкість з якою вона обертається являється меншою чим в інших місцях більш близьких до центру. Зокрема,кутова швидкість обертання,а отже і сила відцентрування буде меншою поблизу дна ніж удалині від нього. Результатом являється круговий рух рідини,який збільшується до тих пір,доки під впливом тертя не стане стаціонарним. Чаїнки зносяться в центр круговими рухами, чим доводять його існування. [Файл:Зображення:Teainki_stakan_b_(1).gif‎]


Нова техніка розділення крові

Вчені з університет Монаш в Австралії розробили новий швидкий та ефективний метод розділення плазми крові на мікроскопічному рівні без яких небудь рухомих частинок,що потенціально дозволяє лікарям робити аналіз крові без відправки зразків у лабораторію.Новий метод використовує принцип чайного листка. Відділення плазми крові від червоних кров’яних клітин,білків та інших мікроскопічних частин. Це вважається важливим етапом для багатьох медичних тестів,в тому числі для перевірки рівня холестерину,наркотиків у спортсменів та в крові донорів, а також рівень глюкози у діабетиків.


Джерела та посилання

1. Ейнштейн А. “Причины образования извилин в руслах рек и так называемый закон Бера”[Текст]/ Ейнштейн А.// Die Naturwissenschaften - 1926 .

2.http://hematologiya.ru/world-news/paradoks-chajjnogo-lista-ehjjnshtejjna-vdokhnovil-na-novuyu-tekhniku-razdeleniya-krovi.htm