Контроль тиску в гідросистемах

Версія від 18:37, 9 травня 2016, створена Olga iatsenik (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
       Для контрою тиску в гідросистемах використовують клапани тиску та манометри.
       
       Завдяки капанам тиску можна обмежувати, підтримувати або регулюювати тиск в гідросистемі. 
  Клапани тиску діляться на напірні, редукційні і клапани різниці тиску. Існують також комбіновані апарати, які  виконують функції переливного або редукційного клапанів, редукційного клапана і реле тиску.

У гідроприводі використовуються такі типи напірних клапанів: - запобіжні; - переливні; - підпірні; - гальмівні.

  Запобіжні клапани оберігають гідропривід від тиску, що перевищує встановлене значення.Переважно встановлюється паралельно гідронасосу і налагоджується на тиск відкривання, який на 8-10% перевищує розрахунковий тиск на виході гідронасоса і призначений для спрацьовування у аварійних ситуаціях.Запобіжні клапани створені для того, щоб захистити системи, в яких використовується високий або низький тиск, від пошкоджень внаслідок надмірного тиску. Найпоширенішим є використання таких клапанів в трубопроводах систем опалення та гарячого водопостачання.
 Переливний клапан  підтримує тиск на вході у клапан на заданому рівні, є нормально відкритим і через нього здійснюється постійний злив частини потоку робочої рідини.
 Підпірний клапан призначений для забезпечення постійного тиску у правій порожнині циліндра незалежно від сил інерції, які виникають під час розгону мас які переміщуються.
Гальмівний клапан призначений для запобігання різкого зростання тиску під час перемикання розподільника в кінці ходу поршня циліндра.

   Редукційний клапан – це регулятор прямої дії, який за допомогою тільки водної енергії автоматично підтримує постійний тиск в точці відбору імпульсу (після клапана) в незалежності від водоспоживання. Залежно від водоспоживання клапан створює такий  опір, щоб тиск на виході відповідав встановленому.
  Редукційні клапани бувають поршневого і мембранного типу. Виконують однакову функцію, але відрізняються конструкцією і принципом дії,  у зв'язку з чим мають свої переваги і недоліки.
  Клапани поршневого типу розвантажені по тиску - коливання тиску на вході не впливає на тиск на виході, але через сили тертя, що виникають при русі затвора, необхідний великий перепад тиску для його нормальної роботи. Клапан буде "залипати" і не зрушить з місця,  поки не з'явиться достатній перепад тиску, який створить достатню силу, щоб зірвати затвор з місця.
  Мембранні клапани не розвантажені по тиску, внаслідок чого, тиск після клапана може змінюватися через коливання тиску перед клапаном на 3-7% від величини зміни тиску на вході. Дана зміна тиску невідчутна для споживача і не впливає на комфорт водоспоживання.


   Реле тиску призначене для спрацьовування окремих механізмів гідросистем при підвищенні тиску в певній ділянці мережі, застосовується для послідовного включення або виключення окремих виконавчих органів машини і для здійснення дистанційного керування. Реле тиску може забезпечити контроль за тиском в гідросистемі з поданням електричного сигналу, що свідчить, наприклад, про перевантаження системи. При підвищенні тиску в гідросистемі стержень реле зазвичай або переміщає керуючий золотник, або замикає електричні контакти, які керують спрацьовуванням механізму.
   
   До групи комбінованих апаратів відносяться регулятори тиску для врівноважених циліндрів і клапани зусилля затиску. Перші призначені для підтримки встановленого тиску в лінії відведення незалежно від напряму потоку і являються апаратами непрямої дії. Другі аналогічні по функціональному призначенню, проте є апаратами прямої дії і можуть додатково оснащуватися мікровимикачем, контролюючим осьове положення золотника в корпусі.
   Клапани тиску мають різні виконання по конструкції, типу управління, діаметру умовного проходу, приєднанню і номінальному тиску.
   Більшість клапанів має ручне управління і лише деякі виконання запобіжних клапанів мають електричне управління розвантаженням.


Для контролю тиску в окремих ділянках гідросистеми використовують манометр.