Каркас

Версія від 21:09, 3 грудня 2016, створена Антон Даньків (обговореннявнесок) (Створена сторінка: '''Каркас''' — несуча конструкція, що складається з поєднання лінійних елементів. Каркас ...)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)

Каркас — несуча конструкція, що складається з поєднання лінійних елементів. Каркас покликаний витримувати навантаження, забезпечувати міцність і стійкість об'єкта.

Тверда основа (зазвичай дротяна) полотняних, паперових і т. п. виробів. У будівництві — остов споруди, що складається з окремих скріплених між собою опорних елементів (стержнів, балок, опор тощо).


Каркас будівлі

Каркаси будівель складаються, в основному, з колон і ригелів, які на них спираються, прогонів, ферм, на які укладаються елементи, що утворюють перекриття та покриття. Крім повних каркасів, які сприймають всі діючі навантаження і власне вагу конструкцій будівлі, зустрічаються також будівлі з неповним (внутрішнім) каркасом, без колон біля зовнішніх стін, які в цьому випадку спільно з каркасом є несучими конструкціями.

Каркас розраховуються на навантаження від власної ваги конструкцій будівлі, на корисні навантаження, навантаження від снігу, від вітру і в необхідних випадках сили, що виникають при сейсмічних впливах і нерівномірних осіданнях фундаментів. Жорсткість вузлів з'єднання збірних рамних каркасів досягається зварюванням сталевих закладних частин або замонолічуванням випусків арматури, зварених між собою.

Застосування каркасів в поєднанні з легкими огороджувальними конструкціями стін і перегородок з ефективних матеріалів сприяє зниженню ваги будівель у порівнянні з будівлями, що мають масивні стіни. Будівлі з каркасів вимагають меншої витрати залізобетону, ніж великопанельні, але при цьому збільшується витрата сталі.


Матеріали каркаса

Каркаси будівель виконуються із залізобетону, сталі, алюмінієвих сплавів, дерева. Монолітні залізобетонні та сталеві каркаси застосовуються в промислових і унікальних громадських будівлях — великих цехах, виставкових павільйонах, стадіонах та ін.; дерев'яні каркаси використовуються в малоповерхових проектах будинків і тимчасових спорудах. Каркаси в будівлях також використовуються у формі конструктивної основи великих засклених стінових огороджень.


Способи спирання

Збірні залізобетонні каркаси розрізняють за способом опирання горизонтальних елементів на колони, який буває:

1.Консольний — ригелі спираються на консолі, що випускаються з колон, або виступи і гнізда, що залишаються в колонах. 2. Платформний — ригелі спираються на торці колон одноповерхових.

При платформному обпиранні стики колон поєднуються з вузлами обпирання, при консольному — стики колон можуть бути і в межах поверху, а колони можливі багатоярусні. Застосовуються також каркаси, ригелі яких входять до складу елементів перекриттів великопанельних кімнати (безригельні каркаси).


Посилання

1. Каркас // Энциклопедия техники. Строительство / В. А. Кучеренко. — Москва: Советская энциклопедия, 1964. 2. Климова Я. А. Каркас. Дистанционный курс «Архитектурные подсистемы САПР». Московский Государственный Строительный Университет. Кафедра «САПР в строительстве». Проверено 30 июня 2012.