Жан-Шарль Борда

Жан Шарль де Борда

Жан-Шарль, де Борда (4 травня, 1733 - 19 лютого, 1799) - французький математик, фізик, політолог і моряк.


Біографія

Народився в місті Дакс (Dax), на південному-заході Франції. Він навчався в знаменитому коледжі Генріха Великого (Henri IV) в Ла-Флеш (La Flèche), на основі якого згодом було відкрито Національне Військове Училище (Prytanée National Militaire). Спочатку випускник престижного навчального закладу збирався зайнятися математикою, але його батьки наполягли на військовій кар'єрі. Він зайнявся військовим будівництвом, після чого перейшов у легку кавалерію. У 1756 році, 23-річний Борда написав "Доповідь про рух снарядів" (Mémoire sur le mouvement des projectiles), результат його роботи в якості військового інженера. Завдяки "Доповіді про рух снарядів" в тому ж році Борда став членом Французької академії наук (l'Académie des Sciences). Він був призначений ад'ютантом генерала де Майебуа (Jean-Baptiste François Desmarets, marquis de Maillebois) і опублікував кілька статей з гідравліки та опору рідин.

У 1767 році Борда вступив на дійсну морську службу. У 1771-му він потрапив на фрегат "Ла Флор" (La Flore) під командуванням контр-адмірала де Вердена де ла Кренна (de Verdun de la Crenne). Корабель відправився в область Карибського басейну (Caribbean) для випробування нових моделей годинників і морських хронометрів за дорученням Академії наук. У 1774 і 1775 Борда брав участь в експедиції, що досліджувала узбережжі Африки (Africa). Отримавши звання лейтенанта флоту, він був відправлений на Канарські острови (Canary Islands) і відповідав за визначення точних позицій - в той час більшість європейських країн відраховували довготу від острова Ферро (Ferro або Isla del Meridiano). Між 1777 і 1778 роками Борда, уже генерал-майор, брав участь в американській війні за незалежність під командуванням графа д'Естена (comte d'Estaing).

У 1778-му Борда опублікував дві книги. Перша - це наукова праця з широкою назвою "Подорож, здіснена за королівським указом в 1771 і 1772 роках, в різних частинах Європи та Америки, щоб перевірити корисність різних методів та інструментів для визначення широти і довготи" (Voyage fait par ordre du roi en 1771 et 1772, en diverses parties de l'Europe et de l'Amérique, pour vérifier l'utilité de plusieurs méthodes et instruments servant à déterminer la latitude et la longitude), написаний у співпраці з військовим моряком де Верденом де ла Креном і морським географом Олександром Гуа Пінгре (Alexandre Guy Pingré). Друга - "Опис і використання повторювального кола" (Description et usage du cercle à réflexion).

Музей в місті Dax названий в честь Жан-Шарля де Борда

У 1781 році Борда був поставлений на чолі декількох кораблів французького військового флоту для супроводу військового підрозділу, направленого на острів Мартініка (Martinique). Рік по тому він потрапив в полон до англійців і незабаром після цього повернувся до Франції, де відновив свою роботу в якості військово-морського інженера і розробив поліпшення насосних систем. Він був призначений інспектором французького військово-морського суднобудування в 1784-му, і за допомогою військово-морського архітектора Жак-Ноеля Сані (Jacques-Noël Sané) в 1786 році представив масовану програму з відновлення будівництва французького військово-морського флоту на основі стандартних конструкцій Sané.

Разом з астрономами П'єром Мешеном (Pierre Méchain) і Жаном-Батистом Деламбр (Jean-Baptiste Delambre) Борда працював за дорученням Академії наук над визначенням довжини дуги меридіана і приділяв особливу увагу всьому, що пов'язано з фізичними дослідами. Борда винайшов спеціальний прилад для вимірювання довжини маятника. З появою у Франції метричної системи після Великої французької революції вчені вирішили спробувати ділити чверть кола на 100 частин, а не на 90, як до цього, і з 1801 року Борда працював над таблицями логарифмів тригонометричних величин. Однак це нововведення не прижилося, чверть кола, як і раніше складають 90 градусів.

Крім того, Борда винайшов систему голосування, відому як метод оцінки Борда, і ця система до цих пір залишається популярною серед реформаторів виборчих систем всього світу. Жан-Шарль де Борда помер 19 лютого 1799, у віці 65 років, у Парижі (Paris).


Таблиці логарифмів

З появою метричної системи після Французької Революції було вирішено, що чверть кола повинна бути розділена на 100 градусів замість 90 градусів, а ступінь в 100 секунд, замість 60 секунд. Це вимагало розрахунку тригонометричних таблиць і логарифмів, відповідних новому розміру міри і приладів для вимірювання кутів в новій системі.

Борда сконструював прилади для вимірювальння кутів в нових одиницях, які пізніше були використані для вимірювання зеніту (мередіан) між Дюнке́рком і Барселоною для визначення відстані в метрах. Таблиці логарифмів синусів, секансів і тангенсів були також необхідні для цілей навігації. Борда був ентузіастом щодо метричної системи і конструювання таблиць цих логарифмів почав в 1972 році але їх публікацію було відкладено і лише після його смерті, в 1801 опубліковано як "Таблиці логарифмів синусів, секансів, тангенсів, ко-синусів, ко-секансів, ко-тангенсів для чверті круга що ділиться на 100 градусів, міри в 100 хвилин, і хвилину в 100 секунд до десяти десяткових цифр, і в тому числі його таблиці логарифмів до 7 десяткові дробу від 10.000 до 100.000 з таблицями для отримання результатів до 10 знаків після коми.

Розділення ступеня в соті супроводжувалося поділом дня на 10 годин і 100 хвилин і карти повинні були показати нові градуси широти і довготи. Республіканський календар був відмінений Наполеоном в 1806 році і мабуть з ним круг 400-міри.


Роботи

  • "Доповідь про рух снарядів" (Mémoire sur le mouvement des projectiles)
  • Книга "Опис і використання повторювального кола".

(Description et usage du cercle à réflexion).

  • Книга "Подорож, в різних частинах Європи та Америки, щоб перевірити корисність різних методів та інструментів для визначення широти і довготи"

(Voyage fait par ordre du roi en 1771 et 1772, en diverses parties de l'Europe et de l'Amérique, pour vérifier l'utilité de plusieurs méthodes et instruments servant à déterminer la latitude et la longitude)


Відзнаки

  • П'ять французьких кораблів були названі в його честь.
  • Відкритий в 1997 році астероїд номер 175726 носить ім'я Борда.
  • Обсерваторія в його рідному місті Дакс названа в його честь.


Див. також